Trwa ładowanie...

Wirus okradający użytkowników aplikacji. Dwójka przestępców z Mołdawii zatrzymana

Nieoficjalnie liczba osób okradzionych przez dwoje obywateli Mołdawii może dochodzić do kilku setek. Mogli zostać oszukani nawet na 20 tysięcy.

Wirus okradający użytkowników aplikacji. Dwójka przestępców z Mołdawii zatrzymanaŹródło: Pixabay.com
d48srwd
d48srwd

20-letnia kobieta i 50-letni mężczyzna zajmowali się zawodowym oszukiwaniem ludzi na masową skalę. Zostali zatrzymani przez policjantów z Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji. Oszuści działali głównie na terenie Warszawy, ale policja nie wyklucza, że ich działalność obejmowała również inne miasta.

Cały proceder opierał się na wirusie umieszczonym w bezpłatnej aplikacji, którą można pobrać na telefon. Wymuszał fikcyjną aktualizację systemu operacyjnego. Zatwierdzając ją, użytkownik nieświadomie zezwalał wirusowi na pobranie kodu PIN oraz hasła dostępu do bankowości mobilnej. Trzecią informacją, którą przechwytywał wirus, były smsy autoryzacyjne do internetowych kont użytkownika.

Wirusy przekierowywały wyprowadzone bez wiedzy ich właścicieli pieniądze na rachunki zdefiniowane w kodzie wirusa. Rachunki te zakładane były w Polsce przez obywateli Mołdawii z użyciem fałszywych rumuńskich paszportów. Sprawcy jednorazowo bezprawnie pozyskiwali po około 20 tys. złotych. Członkowie grupy na terytorium Polski przemieszczali się samochodem o mołdawskich numerach rejestracyjnych.

Po zakończonej operacji telefon był przywracany do ustawień fabrycznych, a wszelkie ślady były zacierane. Przestępcy wpadli po zatrzymaniu 50-latka za posługiwanie się podejrzanym pojazdem. Niedługo potem zatrzymano kobietę, gdy usiłowała z fałszywym paszportem wypłacić pieniądze pochodzące z oszustwa. Po zatrzymaniu policja znalazła koperty z gotówką z nielegalnych źródeł oraz kilka fałszywych dokumentów.

d48srwd

Policjanci zwracają się do osób, które w ostatnim czasie utraciły pieniądze w wyniku przestępstwa o opisanym wyżej mechanizmie, z prośbą o kontakt drogą e-mail z Biurem do Walki z Cyberprzestępczością KGP na adres: cyber-kgp@policja.gov.pl.

Źródło: Policja

Zobacz także: Marek Jakubiak: rządzący zawarli jakiś deal za naszymi plecami

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d48srwd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48srwd