Trwa ładowanie...

Wisła ciągle niebezpieczna!

Ostrzegamy! Spacerowanie po odsłoniętym dnie rzeki może grozić śmiercią!

Wisła ciągle niebezpieczna!
d2hi37c
d2hi37c

Niski poziom wody w Wiśle w Warszawie to wielka gratka dla archeologów. Wydobywają oni z dna skarby zatopione m.in. podczas najazdu Szwedów w XVII w.: marmurowe posadzki, schody, balustrady.

Jak czytamy w serwisie Nauka w Polsce, badacze znajdują przede wszystkim fragmenty architektury i dekoracje rzeźbiarskie z XVII w.

Do tej pory wiedzieliśmy o grabionych przez Szwedów archiwach, dziełach sztuki, obrazach, rzeźbach. Natomiast nikt nie przypuszczał, że rabowane były także takie elementy jak posadzki, schody, balustrady, nawet cała klatka schodowa - powiedział PAP dr Hubert Kowalski z Instytutu Archeologii Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Nowe znaleziska ciągle zachęcają badaczy-amatorów do szukania skarbów. Niestety spacerowanie po odsłoniętym dnie rzeki może być niebezpieczne.

d2hi37c

Ostatnio odkryto minę z II Wojny Światowej. Niewybuch znaleziono koło mostu Świętokrzyskiego . Został już wywieziony przez saperów na poligon w Kazuniu i zdetonowany. Jednak takich niewybuchów może być więcej! Nie można stwierdzić, ile pozostało ich w stołecznym odcinku rzeki. Należy zachować szczególną ostrożność.

d2hi37c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hi37c