Trwa ładowanie...
d3rntav

Wizerunek powstańca na antyfaszystowskim marszu. Rodzina żołnierza protestuje

Wizerunek żołnierza AK - Zbigniewa Krejckanta został wykorzystany na wydarzeniu organizowanym przez młodzieżówkę partii Wiosna. Rodzina powstańca warszawskiego wyraziła swoje oburzenie i domaga się przeprosin oraz usunięcia grafiki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Początek obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (zdjęcie ilustracyjne)
Początek obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (zdjęcie ilustracyjne) (PAP)
d3rntav

A chodzi o wydarzenie "Powstań! Przeciwko faszyzmowi. Antyfaszystowski 1 sierpnia", które na Facebooku założyła młodzieżówka partii Wiosna - Przedwiośnie.

Zbigniew Krejckant. Wizerunek powstańca na wydarzeniu Przedwiośnia

Jak czytamy w opisie wydarzenia: "w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, będziemy maszerować przeciwko faszyzmowi, który na nowo nieustannie odradza się w naszym kraju, który to właśnie 81 lat temu został zalany przez brunatną jego falę".

d3rntav

Samo wydarzenie zostało opatrzone grafiką, na której widać kilku powstańców warszawskich walczących w obronie stolicy. Wśród nich znalazł się żołnierz AK Zbigniew Krejckant i to właśnie grafia z jego wizerunkiem wywołała sprzeciw u rodziny zmarłego powstańca.

Zobacz też: PiS dostrzegł problem kopalń. Balcerowicz komentuje plan Sasina

Zbigniew Krejckant. Rodzina powstańca protestuje

Rodzina Krejckanta opublikowała na Facebooku oświadczenie w tej sprawie. "W związku z bezprawnym wykorzystaniem wizerunku naszego Taty i Dziadka, w formie grafiki ilustrującej zaproszenie na zgromadzenie 'Powstań! Przeciwko faszyzmowi. Antyfaszystowski 1 Sierpnia', jako najbliżsi krewni, chcemy wyrazić swój zdecydowany sprzeciw wobec działań mających na celu fałszowanie historii i posługiwanie się wizerunkiem Taty i Dziadka przez młodzież komunistyczną i socjalistyczną" - czytamy w komunikacie.

d3rntav

Bliscy powstańca warszawskiego podkreślają, że Zbigniew Krejckant pochodził z rodziny patriotycznej, "w której Polska to zawsze była Wielka Sprawa". Dalej dodają, że nigdy nie miał on żadnych powiązań z organizacjami komunistycznymi i socjalistycznymi.

"Będąc człowiekiem ze swojej natury pogodnym, do końca życia nie mógł zapomnieć, po której stronie Wisły stali komunistyczni "sojusznicy", kiedy powstańcza Warszawa walczyła z niemieckim okupantem" - zaznacza rodzina powstańca.

Zbigniew Krejckant. Rodzina domaga się przeprosin i grozi pozwem

W dalszej części oświadczenia wyraziła swoje oburzenie związane z wykorzystaniem wizerunku żołnierza AK przy organizacji wydarzenia młodzieżówki Wiosny. "W podły i bezprawny sposób, wykorzystuje wizerunek naszego kochanego Taty i Dziadka, nieudolnie usiłując stworzyć przy tym wrażenie, że młodzi ludzie, tacy jak Zbigniew Krejckant, stanęliby z nimi dzisiaj w jednym szeregu" - tłumaczy rodzina Zbigniewa Krejckanta.

d3rntav

Jak podkreślają, od organizatorów wydarzenia domagają się oficjalnych przeprosin oraz usunięcia grafiki z wizerunkiem bliskiego. W przypadku zignorowania wezwania, rodzina Krejckanta grozi podjęciem kroków prawnych. Bliscy powstańca warszawskiego korzystają z usług organizacji Ordo Iuris.

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d3rntav

Podziel się opinią

Share
d3rntav
d3rntav