Trwa ładowanie...

Władze miasta przeznaczą 400 mln złotych na nowy szpital w Warszawie

W szpitalu będzie dziewięć oddziałów na 309 łóżek.

Share
Władze miasta przeznaczą 400 mln złotych na nowy szpital w Warszawie
d1x642f

Trzy pięciokondygnacyjne budynki, lądowisko dla śmigłowców ratunkowych, kilka oddziałów i 309 łóżek dla pacjentów - tak ma wyglądać Szpital Południowy na warszawskim Ursynowie. Ma być gotowy w lipcu 2019 r. Miasto przeznaczyło na jego budowę 400 mln zł.

Szpital budowany jest na działce o powierzchni 1,72 ha u zbiegu ulic Witolda Pileckiego i Indiry Gandhi, w bezpośrednim sąsiedztwie Instytutu Hematologii i Transfuzjologii oraz Centrum Onkologii.

Powierzchnia użytkowa szpitala wyniesie 42 tys. m2. W szpitalu będzie dziewięć oddziałów na 309 łóżek, w tym m.in. oddział: wewnętrzny, kardiologii, ginekologii, położniczy z odcinkiem neonatologii, geriatrii, ortopedii i chirurgii.

d1x642f

Ponadto w budynku szpitala znajdzie się oddział ratunkowy (SOR), a także przychodnie specjalistyczne. Integralną częścią budynku szpitala będzie lądowisko dla śmigłowców ratunkowych oraz parkingi z ok. 400 miejscami postojowymi.

Od stycznia do maja 2017 r. na budowie wykonano m.in. dodatkowe dojście piesze dla pacjentów Instytutu Hematologii, zabezpieczenie skarpy wykopu, roboty ziemne wykopu - ok. 95 proc. zaawansowania oraz rozpoczęto wykonywanie płyty fundamentowej, ścian zewnętrznych oraz stropów na poziomie -2 budynku.

W piątek przedstawiciele władz Warszawy oraz wykonawcy inwestycji dokonali symbolicznego wmurowania kamienia węgielnego.

Szpital to "bardzo dobra rzecz"

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz oceniła, że szpital to "bardzo dobra rzecz" dla mieszkańców m.in. Ursynowa, Wilanowa oraz innych dzielnic. "To jest szpital dla ludzi, dla mieszkańców w olbrzymiej dzielnicy. On mam nadzieję, że będzie skończony zgodnie z harmonogramem w lipcu 2019 r." - mówiła prezydent.

d1x642f

Gronkiewicz-Waltz przekonywała, że władze stolicy dbają nie tylko o drogi, transport, mieszkania, ale również o to, żeby warszawiacy mieli się gdzie leczyć.

Przewodnicząca stołecznej Rady Ewa Malinowska-Grupińska dodała, że "powiedzieć, że się cieszymy z tego, że ten szpital wreszcie powstaje, to byłoby za mało". "Mówi się, że jeżeli do czegoś trzeba się długo przygotowywać to tym efekt będzie lepszy" - wskazała.

"Bezpieczeństwo zdrowotne warszawiaków leży nam ogromnie na sercu i wiemy, jak bardzo to jest ważne, żebyśmy mogli zadbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych. To jest absolutnie nasz priorytet" - zaznaczyła Malinowska-Grupińska.

W budżecie miasta na tę inwestycję zarezerwowanych jest 400 mln zł. Wykonawcą prac jest konsorcjum składające się ze spółek: Erbud S.A., Strabag Spółka z o.o., Strabag AG i Ed. Zueblin AG. Miasto podpisało umowę z wykonawcą budowy 19 października 2016 r.

d1x642f
d1x642f

Podziel się opinią

Share
d1x642f
d1x642f