Trwa ładowanie...

Wracają Koncerty Chopinowskie! Jako pierwszy zagra "jeden z najlepszych interpretatorów"

"W tym roku w kalendarzu występów warto zwrócić uwagę na młodych pianistów, którzy mogą nas zaskoczyć swoim podejściem do muzyki"

Wracają Koncerty Chopinowskie! Jako pierwszy zagra "jeden z najlepszych interpretatorów"
dqdcib3

W najbliższą niedzielę 15 maja rozpocznie się kolejny, 57. już sezon jednej z najstarszych imprez muzycznych w stolicy, kulturalnej wizytówki Warszawy, odbywającej się nieprzerwanie od 1959 roku. Podczas inauguracji pod pomnikiem Fryderyka Chopina zagra Karol Radziwonowicz.

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich na stałe wpisały się w wiosenno-letni obraz Warszawy. Od połowy maja do końca września w każdą niedzielę występy wybitnych pianistów będą się odbywać dwukrotnie: o godzinie 12.00 i 16.00.

Apogeum zainteresowania koncerty przeżywały w 2010 r. Wówczas na całym świecie obchodzony był Rok Chopinowski, przypadający na 200. rocznicę narodzin kompozytora. Wśród bohaterów obchodów był, biorący udział w licznych koncertach i projektach, Karol Radziwonowicz – jeden z najlepszych interpretatorów muzyki Fryderyka Chopina. To właśnie on zagrania na otwarcie tegorocznego sezonu. Jako drugi, 15 maja swój koncert da Łukasz Krupiński – 24-letni zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów. Taki zestaw na inaugurację jest czytelnym znakiem tego, że organizatorzy – Stołeczna Estrada i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, stawiają zarówno na dojrzałość i klasyczne podejście, jak i młodość oraz nowatorstwo.

Jakie cechy muzyki Chopina wymieniane są w pierwszej kolejności? Jej romantyczność, ludowość i patriotyczny charakter. - Także jej uniwersalność, która powoduje, że twórczość naszego wybitnego rodaka od lat jest pociągająca dla muzyków reprezentujących różne, także nietypowe i nowoczesne sposoby interpretacji muzyki. W tym roku w kalendarzu występów warto zwrócić uwagę na młodych pianistów, którzy mogą nas zaskoczyć swoim podejściem do muzyki Chopina – rekomenduje Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, która szczególnie poleca występy Michała Szymanowskiego i Grzegorza Skrobińskiego (obaj 3 lipca) oraz Adama Kośmieji (24 lipca), Tymoteusza Biesa (7 sierpnia), Aleksandry Bobrowskiej (18 września) i kończącego cały tegoroczny sezon Krzysztofa Książka (25 września). - Wszyscy mają już na koncie sukcesy, ale najlepsze ciągle przed nimi. Wciąż mogą więc uchodzić za nadzieję polskiej pianistyki – dodaje Andrzej Matusiak.

dqdcib3

Dla każdego z pianistów występ w tym miejscu jest wielką nobilitacją. Publiczność, zawsze licznie przybywająca pod monument natchnionego kompozytora pod wierzbą, jest z roku na rok coraz lepiej muzycznie wyedukowana. - Ogromna w tym zasługa Koncertów Chopinowskich, które świetnie wpisują się w popularyzację sztuki wyższej w sposób coraz bardziej współczesny i otwarty. Warto się o tym przekonać - zachęcają organizatorzy.

Portal WawaLove.pl jest patronem medialnym Koncertów Chopinowskich

Przeczytajcie też: Big Book Festival. Znamy program imprezy

dqdcib3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqdcib3