Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
05-09-2018 14:41

Wspaniały Hunan rozkwita w Polsce. Zachwyć się bogactwem chińskiej kultury w Teatrze Polskim w Warszawie

12 września w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się niezwykłe, barwne wydarzenie, które w pełni zaprezentuje bogactwo i różnorodność chińskiej prowincji Hunan. Obok wyjątkowego spektaklu na terenie Teatru Polskiego odbędzie się zachwycająca różnorodnością folkloru ekspozycja dorobku kulturowego artystów z Chin.

Wspaniały Hunan rozkwita w Polsce. Zachwyć się bogactwem chińskiej kultury w Teatrze Polskim w WarszawieŹródło: Materiały prasowe
d1yxfgw
d1yxfgw

Głównym punktem wieczoru w Teatrze Polskim będzie barwny i unikatowy w swojej formie spektakl. Chińscy artyści z prowincji Hunan zaprezentują do perfekcji opanowane techniki ekspresji, dzięki którym swobodnie przełamują bariery narzucane przez scenę, a dopracowanymi w każdym detalu tańcem i gestem przekazują sedno każdej z wyśpiewywanych historii. W ich taniec wplecione są sztuki walki i elementy akrobacji. Usłyszymy muzykę płynącą z tradycyjnych chińskich instrumentów, min: zhu di (flet bambusowy), sheng (wielopiszczałkowy instrument dęty skonstruowany z kilkunastu piszczałek trzcinowych ze stroikami w dolnej części), guqin (rodzaj chińskiej cytry), xiao (odmiana bambusowego fletu prostego) czy xun (flet wykonany z wypalanej glinki ceramicznej, często w kształcie jaja). W repertuarze pojawią się perełki chińskiej klasyki ludowej i motywy muzyczne z tradycyjnego chińskiego teatru marionetek. Specjalnie dla gości zgromadzonych w Teatrze Polskim chińscy artyści wykonają polskie melodie ludowe.

Prowincja Hunan położona jest na południe od jeziora Dongting Hu, w poruszającej, malowniczej scenerii. To region niezwykle bogaty w zabytki kultury niematerialnej Chin. Już od ponad millenium różne grupy etniczne jak Han, Tujia, Miao, Tong, czy Yao współżyją na tych ziemiach przekazując swoje tradycje z pokolenia na pokolenie w pieśniach, strojach i tańcach ludowych, czego efektem jest powstanie barwnej, unikalnej mozaiki kulturowej określanej jako „scheda w kolorowym zwoju”.

12 września w Teatrze Polskim odbędzie się również wernisaż wystawy noszącej tytuł „Zaczarowane Hunan”, prezentujący prace dziewięciu artystów rzemiosła tradycyjnego prowincji. Dodatkowo w Warszawie pojawią się również sami artyści, którzy zaprezentują swój kunszt w fascynujących pokazach. Wystawa przybliży piękno prowincji Hunan i bogactwo kultury Chin. Będziemy mieli okazję podziwiać m.in. uniknalną sztukę haftu - Xiangxiu, która rozwinęła się wyłącznie w Hunan, tradycyjnie kute srebrne ozdoby ludu Miao, tradycyjny haft z Taoyuan, drzeworyty noworoczne z Tantou, plecionki z liści palmowych z Changshy, hafty ludu Miao ze Xiangxi, chińskie wycinanki papierowe, sztukę ceramiczną Yaotongguan z Changshy, technikę przygotowywania herbaty Fuzhuang i ceremonię parzenia herbaty.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

To będzie wyjątkowy wieczór w którym chiński folklor z prowincji Hunan przybliży swoje piękno polskiej publiczności.

Wydarzenie odbywa się przy wsparciu Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, Wydziału Kultury Prowincji Hunan we współpracy z Fundacją Kręgi Sztuki oraz Chińsko-Polską Fundacją Komunikacji i Rozwoju. „Wspaniały Hunan rozkwita w Polsce” organizowany jest w ramach Tygodnia Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

d1yxfgw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yxfgw