Trwa ładowanie...

Wszystkich Świętych. Rafał Trzaskowski apeluje do premiera

Przed uroczystościami Wszystkich Świętych Rafał Trzaskowski wystosował apel do premiera Mateusza Morawieckiego. Prezydent stolicy poprosił o informacje oraz rekomendacje, które mogą pomóc miastu w zapewnieniu bezpieczeństwa odwiedzających groby oraz korzystających z komunikacji miejskiej.

Wszystkich Świętych. Rafał Trzaskowski napisał list do premieraWszystkich Świętych. Rafał Trzaskowski napisał list do premieraŹródło: Twitter, fot: Rafał Trzaskowski
dmzmbto
dmzmbto

"Zbliża się 1 listopda - czas, gdy wszyscy chcemy odwiedzić groby bliskich. W dobie koronawirusa to duże ryzyko dla zdrowia nas wszystkich. W Warszawie uruchamiamy akcję transportową z dużymi obawami. Z kolei rząd nie zapowiada żadnych nadzwyczajnych procedur" - napisał na Facebooku Rafał Trzaskowski. I dołącza list-apel skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego.

Włodarz stolicy napisał, że zauważalny w województwie mazowieckim wzrost liczby osób zakażonych koronawirusem w kontekście zbliżającego się święta Wszystkich Świętych oraz Zaduszek, rodzi realne zagrożenie zakażenia się tą chorobą dla osób mogących licznie odwiedzać miejskie i okołomiejskie nekropolie.

"W związku z powyższym uprzejmie proszę Pana Premiera, mając także na uwadze minimalizację ryzyka zakażeń wśród osób odwiedzających warszawskie i okołomiejskie nekropolie, o przekazanie informacji i rekomendacji, jakie wesprą m. st. Warszawa w dążeniu do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich uczestników tego Święta, korzystających z transportu publicznego" - napisał Trzaskowski w liście opublikowanym w mediach społecznościowych.

Profesor Fal: "Jestem przeciwnikiem wszystkich świętych w tym roku"

Prezydent Warszawy poinformował także, że organizowana przez miasto komunikacja publiczna zakłada kursowanie w Warszawie i okolicach 30 specjalnych linii komunikacyjnych przeznaczonych wyłącznie do obsługi ruchu związanego z cmentarzami (przy utrzymaniu funkcjonowania regularnej komunikacji autobusowej obsługującej miasto).

dmzmbto

"W tym czasie kursuje 27 linii autobusowych specjalnych i 3 tramwajowe. W trakcji autobusowej 31 października i 1 listopada zakłada się skierowanie do obsługi tych specjalnych linii ok. 560 pojazdów, co razem z utrzymaniem regularnych linii autobusowych obsługujących miasto oznacza wykorzystanie 100 proc. dostępnego parku taborowego autobusów będących w dyspozycji miasta" - wskazał samorządowiec.

Na dwa tygodnie przed 1 listopada rząd nie planuje zamknięcia cmentarzy, tak jak było to w przypadku np. świąt wielkanocnych. Według immunologa Pawła Grzesiowskiego, w sobotę 31 października i w niedzielę 1 listopada cmentarze powinny być zamknięte, w szczególności w dużych miastach i w tzw. czerwonych strefach.

Z badania przeprowadzonego na panelu Ariadna dla portalu o2 wynika, że aż 60 proc. Polaków uważa, że ze względu na epidemię należy wprowadzić w Polsce dodatkowe obostrzenia na czas zbliżających się obchodów Wszystkich Świętych. Najwięcej zwolenników takiego rozwiązania znajduje się w grupie wiekowej 45+ - to aż 70 proc. badanych.

dmzmbto

Ministerstwo Zdrowia sugeruje, aby tradycyjne spotkania w czasie Wszystkich Świętych rozłożyć w czasie i nie decydować się na odwiedzanie grobów wszystkich bliskich tego samego dnia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dmzmbto
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmzmbto