Trwa ładowanie...
d29tj7l

Wybory 2019. Cisza wyborcza zacznie obowiązywać od północy. Co to oznacza?

13 października wybory parlamentarne. W dzień, który poprzedza głosowanie na kandydatów do Sejmu i Senatu, w całym kraju będzie obowiązywać cisza wyborcza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory parlamentarne 2019. Od północy zacznie obowiązywać cisza wyborcza
Wybory parlamentarne 2019. Od północy zacznie obowiązywać cisza wyborcza (PAP, Fot: PAP)
d29tj7l

Wybory parlamentarne 2019 już w najbliższą niedzielę 13 października. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do 21. Cisza wyborcza rozpocznie się na 24 godziny przed dniem głosowania, a więc w piątek o północy. Cisza wyborcza zakończy się w momencie zamknięcia lokali wyborczych.

Zakaz agitacji wyborczej

W okresie ciszy wyborczej nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. W praktyce nie wolno m.in.: zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu.

d29tj7l

Zabroniona jest również agitacja wyborcza w lokalu wyborczym, polegająca m. in. na eksponowaniu symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna w wysokości od 50 zł do 5 tys. zł.

Cisza wyborcza: zakaz publikacji sondaży

W czasie ciszy wyborczej nie możesz upubliczniać wyników sondaży wyborczych. Jeśli złamiesz zakaz, grozi Ci grzywna od pięciuset tysięcy do nawet miliona złotych.

d29tj7l

W czasie ciszy wyborczej dozwolone będzie utrzymywanie plakatów kandydatów powieszonych przed ciszą wyborczą oraz utrzymanie w Internecie materiałów o charakterze agitacyjnym oraz wyników sondaży przedwyborczych, umieszczonych tam przed rozpoczęciem ciszy wyborczej, pod warunkiem, że nie będą w nich dokonywane żadne zmiany.

W dniu głosowania, 13 października, będzie można natomiast informować o samym przebiegu wyborów, relacjonować głosowanie na kandydatów, podawać informacje o frekwencji wyborczej w ubiegłych latach oraz podawać informacje o liczbie osób, którym wydano karty do głosowania ustalonej przez Państwową Komisję Wyborczą na podstawie danych otrzymanych z obwodowych komisji wyborczych.

Cisza wyborcza: gdzie zgłaszać jej naruszenie?

PKW przypomina: naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów – przestępstwo.

d29tj7l

Zatem ocena, czy w danym przypadku doszło do naruszenia tych zakazów, nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów.

Dlatego też wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać Policji.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zandberg pod debacie w TVN24: zabrakło liderów KO i PiS

d29tj7l

Podziel się opinią

Share

d29tj7l

d29tj7l