Trwa ładowanie...
wybory parlamentarne
11-10-2019 09:06

Wybory 2019. Piątek to ostatni dzień, kiedy można dostać zaświadczenie o prawie do głosowania

Wybory parlamentarne 2019. Do głosowania zostały niecałe dwie doby. W niedzielę 13 października wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję.

Wybory 2019. Piątek to ostatni dzień, kiedy można dostać zaświadczenie o prawie do głosowaniaŹródło: PAP, fot: PAP
d17falw
d17falw

Głosowanie na przyszłych parlamentarzystów 13 października. Lokale wyborcze w całej Polsce zostaną otwarte o godz. 7, a zamknięte o 21. Jeśli w niedzielę będziemy poza miejscem stałego zamieszkania także możemy oddać głos na kandydatów w wyborach.

Wybory parlamentarne 2019. Głosowanie poza miejscem zamieszkania

Do 8 października wyborca mógł złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania. Do 10 października wyborcy, którzy są za granicami Polski, mogą składać wnioski o wpisanie do spisu wyborców w obwodach zagranicznych.

Z kolei do piątku, 11 października wniosek powinien złożyć wyborca, który chce dostać zaświadczenie o prawie do głosowania.

Czarzasty o kontrowersyjnych słowach Wałęsy: marna wypowiedź

W wyborach parlamentarnych 2019 głosować może każdy obywatel, który posiada czynne prawo głosu. To osoba, która ukończyła 18 lat (najpóźniej w dniu głosowania), nie jest ubezwłasnowolniona lub sąd nie odebrał jej praw obywatelskich lub wyborczych. Kandydować można z kolei po ukończeniu 21 lat. Jednoczesne kandydowanie do Sejmu i Senatu jest zabronione.

d17falw

Wybory parlamentarne 2019. Głosowanie poza miejscem zameldowania

Jeśli wyborca chce głosować w wyborach do Sejmu i Senatu poza miejscem zameldowania, powinien złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców. Może wtedy głosować w gminie, w której mieszka na stałe, ale nie ma meldunku. Wniosek można złożyć przez internet.

Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że wpis do rejestru wyborców ma charakter jednorazowy. Jeśli ktoś złożył taki wniosek przy okazji majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego, to został ujęty na listach wyborców tylko na to głosowanie.

Inaczej jest w przypadku spisu wyborców (nie rejestru). Wniosek o dopisanie do spisu umożliwi głosowanie w miejscu swojego czasowego pobytu, poza miejscem zameldowania. Jeżeli urzędnicy zgodzą się dopisać daną osobę, wtedy będzie to "na stałe". Więc jeśli podczas wyborów do PE przypisano kogoś do rejestru wyborców dla miasta, w którym nadal mieszka, ale nie ma tam meldunku, nie musi ponownie składać wniosku.

Wyborca może też oddać głos na podstawie zaświadczenie o prawie do głosowania wydanym przez urząd gminy. Taki dokument można uzyskać tylko w miejscu zameldowania albo tam, gdzie wyborca jest dopisany na stałe do spisu wyborców.

d17falw

Z zaświadczeniem można głosować w dowolnym lokalu wyborczym w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Wybory parlamentarne 2019. Głosowanie poza granicami Polski

Wyborcy, którzy przebywają czasowo za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Powinny zgłosić się do spisu wyborców sporządzanego przez właściwego terytorialnie konsula. Mają na to czas do 10 października.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 12 września 2019 r. w sprawie utworzenia obwodów głosowania w wyborach do Sejmu i do Senatu w 2019 roku dla obywateli polskich przebywających za granicą zostały utworzone obwody głosowania, których wykaz można znaleźć na stronach PKW.

d17falw

Jednakże w związku z art. 39 § 6 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2019 r. poz. 684), który stanowi, że jeżeli w obwodach głosowania utworzonych na polskich statkach morskich oraz za granicą, głosowanie miałoby być zakończone w dniu następnym po dniu głosowania w kraju, głosowanie przeprowadza się w dniu poprzedzającym.

W efekcie w obwodach utworzonych w:
• Republice Argentyńskiej,
• Federacji Republiki Brazylii,
• Republice Chile,
• Kanadzie,
• Republice Kolumbii,
• Republice Kuby,
• Meksykańskich Stanach Zjednoczonych,
• Republice Panamy,
• Republice Peru,
• Stanach Zjednoczonych Ameryki

głosowanie w wyborach do Sejmu i Senatu zostanie przeprowadzone w dniu 12 października 2019 r.

d17falw

Osoby głosujące za granicą otrzymają dwie karty do głosowania - jedną w wyborach do Sejmu, a drugą w wyborach do Senatu. Karta do głosowania w wyborach do Sejmu będzie wyglądać jak w okręgu nr 19 w wyborach do Sejmu, zaś karta do głosowania w wyborach do Senatu będzie wyglądać jak w okręgu nr 44 w wyborach do Senatu.

Źródło PKW

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d17falw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17falw