Trwa ładowanie...
d1zj7px

Wybory 2020. Jak uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania?

Przed nami druga tura wyborów na prezydenta Polski. Jakie dokumenty muszą złożyć osoby, które do głosowania przystąpią poza swoim miejscem zameldowania?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Podpowiadamy jak głosować w drugiej turze poza miejscem zameldowania. (fot. Materiały WP)
Warszawa. Podpowiadamy jak głosować w drugiej turze poza miejscem zameldowania. (fot. Materiały WP)
d1zj7px

W drugiej turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda zmierzy się z Rafałem Trzaskowskim. Żaden z kandydatów nie uzyskał bowiem w niedzielnych wyborach ponad 50 proc. głosów.

Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę, 12 lipca. Dla wielu z nas jest to jednak okres wakacji i wypoczynku poza domem. Co zrobić, aby móc skorzystać ze swoich praw wyborczych podczas wyjazdu?

Warszawa. Zaświadczenie o prawie do głosowania – co musimy wiedzieć?

Do piątku 10 lipca jest możliwości odebrania zaświadczenia o prawie do głosowania poza miejscem stałego zameldowania. Zaświadczenie takie możemy uzyskać telefaksem lub drogą elektroniczną – poprzez złożenie odpowiedniego wniosku na platformie ePUAP. Niezbędne do złożenia wniosku online jest podanie imienia, nazwiska, daty urodzenia oraz numeru pesel, jak również adresu zamieszkania.

d1zj7px

"Zobacz także: Wybory 2020. Mówił, że wygrana Trzaskowskiego nie będzie tragedią. Jarosław Gowin zmienia zdanie?"

Strona stołecznego Urzędu Miasta publikuje przykładowy wzór takiego wniosku.

Zaświadczenie wydawane jest również w urzędzie gminy, gdzie figurujemy na liście wyborców. Możemy odebrać je osobiście lub za pośrednictwem upoważnionej przez nas osoby.

d1zj7px

Musimy jednak pamiętać, że zaświadczenie o prawie do głosowania, pozwala nam wprawdzie oddać głos w dowolnym miejscu Polski oraz za granicą i na polskich statkach morskich, jednak wydawane jest tylko jednorazowo. Oznacza to, że jeśli zgubimy lub zniszczymy dokument, nie będziemy mogli wziąć udziału w głosowaniu 12 lipca w żadnym z okręgów, nawet w miejscu zameldowania.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1zj7px

Podziel się opinią

Share

d1zj7px

d1zj7px