Trwa ładowanie...

Wybory 2020. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania

W niedzielę 28 czerwca odbędą się wybory prezydenckie 2020. Możemy uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania, dzięki któremu możemy głosować poza miejscem zamieszkania.
Share
Warszawa. Wybory 2020. Można uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania
Warszawa. Wybory 2020. Można uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowaniaŹródło: PAP
du9z5a5

Prawo do głosowania poza miejscem zamieszkania przysługuje każdemu wyborcy. Musi on jednak przed wyborami prezydenckimi 2020 dopełnić potrzebnych formalności.

Głosować poza miejscem zamieszkania mogą m.in. osoby, które dopisały się do spisu wyborców w gminie, w której będą przebywać w czasie wyborów. Mogą głosować także osoby, które otrzymały zaświadczenie o prawie do głosowania.

Jak uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania?

28 czerwca lokale wyborcze będą czynne od godziny 7:00 do 21:00. Aby otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania, trzeba złożyć wniosek w gminie, w której znajdujesz się w spisie wyborców. Można to zrobić najpóźniej na dwa dni przed wyborami. Czas na złożenie wniosku upływa więc w piątek, 26 czerwca.

du9z5a5

Wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania można złożyć osobiście, poprzez osobę, którą się upoważnia, albo faksem lub mailem. Odbiera się je natomiast za pokwitowaniem osobiście lub za pośrednictwem upoważnionej przez siebie osoby.

Zaświadczenie w dwóch egzemplarzach

Wyborca otrzymuje zaświadczenie o prawie do głosowania w dwóch egzemplarzach – na pierwszą i drugą turę wyborów. Z zaświadczeniem możesz głosować w dowolnym miejscu w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

W momencie, kiedy otrzymujemy zaświadczenie o prawie do głosowania, automatycznie zostajemy bowiem skreśleni z listy wyborców w swojej gminie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

du9z5a5

Podziel się opinią

Share
du9z5a5
du9z5a5