Trwa ładowanie...

Wybory 2020. Stołeczny ratusz o bezpieczeństwie głosujących

Urząd Miasta poinformował o szeregu działań, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom, biorącym udział w niedzielnych wyborach prezydenckich.

Wybory 2020. Stołeczny ratusz o bezpieczeństwie głosującychŹródło: PAP
d4a5fo4
d4a5fo4

W nadchodzącą niedzielę, 28 czerwca odbędą się wybory, w których wybierzemy prezydenta Polski. Wyjątkowo w tym roku nie wszyscy wybiorą się osobiście do urn, jest również możliwość głosowania korespondencyjnego. W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną i z myślą o osobach, które oddawać głosy będą w sposób tradycyjny – w lokalach wyborczych, ratusz poinformował jakie działania podjęło miasto, aby zapewnić bezpieczeństwo wyborcom.

Warszawa. Ozonowanie lokali wyborczych

W piątek, 26 czerwca, o godz. 22.00 rozpocznie się dezynfekcja wejść do wszystkich stołecznych lokali wyborczych oraz ich najbliższe okolice. Prace zakończą się około 4.00 nad ranem w niedzielę.
Ratusz planuje zdezynfekować łącznie 499 lokali wyborczych, w których będzie zorganizowanych 738 komisji wyborczych. Do dezynfekcji zostanie użyta woda wysoko ozonowana (OWWO). Główny Inspektor Sanitarny zapewnia, że jest ona bezpieczna dla ludzi, a jednocześnie niszczy bakterie i wirusy.

Dezynfekcja taka zostanie powtórzona po głosowaniu. Prace rozpoczną się ponownie w poniedziałek, 29 czerwca, o godz. 6.00 rano.

Zobacz również: "Wybory prezydenckie 2020. Sprawdziliśmy wiedzę Polaków o dotychczasowych prezydenturach"

Wybory 2020. Wytyczne Ministra Zdrowia

Jak zapewnia ratusz zasady bezpieczeństwa obowiązują zarówno w trakcie głosowania, jak i podczas liczenia głosów.

d4a5fo4

"Na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z 15 czerwca 2020 roku w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym obowiązują następujące zasady:
• 1 wyborca może przebywać na każde 4m2 pomieszczenia
• członkowie OKW zachowają 1,5 m2 dystansu między sobą
• członkowie będą obsługiwać wyborców w przyłbicach i rękawiczkach nitrylowych
• dostępny będzie płyn do dezynfekcji rąk (zachęcamy do korzystania przed wejściem i po wyjściu z lokalu wyborczego)
• korzystanie ze stołów niepokrytych suknem, ani żadnym innym wchłanialnym materiałem
• lokale będą wietrzone przez minimum 10 minut co godzinę
• powierzchnie najczęściej używane będą dezynfekowane co najmniej 6 razy w czasie otwarcia lokali wyborczych (zachęcamy członków OKW, by czynić to jak najczęściej)" – podaje Urząd Miasta.

Dodatkowo zaleca się, aby osoby przybywające do lokali wyborczych miały założone maseczki. Członkowie komisji mają prawo zwracać uwagę wyborcom, jeśli ci nie będą przestrzegać obecnych zasad sanitarnych.
Ponadto w lokalach wyborczych pojawią się plakaty przypominające o zasadach bezpieczeństwo, jak też naklejki przypominające o zachowaniu odpowiedniego odstępu oraz tablice "zachowaj bezpieczny odstęp" umieszczone na zewnątrz budynków.

Dodatkowo poza plakatami, tablicami i naklejkami, członkowie każdej z komisji wyborczej dostaną rękawiczki, maseczki i informacje o liczbie wyborców, którzy jednocześnie mogą przebywać w pomieszczeniu oraz tabelkę do dokumentowania dezynfekcji lokalu. Osoby, które bezpośrednio będą miały kontakt z wyborcami, otrzymają również przyłbice.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d4a5fo4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a5fo4