Trwa ładowanie...
d2odt0g

Wybory do Europarlamentu 2019 Warszawa. Jak zagłosować poza miejscem zamieszkania?

Wybory do Europarlamentu 2019 odbędą się już w najbliższą niedzielę. Na kilka dni przed głosowaniem wiele osób zastanawia się co zrobić, żeby zagłosować w miejscu zamieszkania. Czas na dopisanie się do list wyborczych powoli dobiega końca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory do Europarlamentu 2019. Co zrobić, żeby zagłosować poza miejscem zamieszkania?
Wybory do Europarlamentu 2019. Co zrobić, żeby zagłosować poza miejscem zamieszkania? (East News, Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)
d2odt0g

Wybory do Europarlamentu 2019 Warszawa – dopisanie do spisu wyborców

Już w najbliższą niedzielę Polacy udadzą się na wybory do Europarlamentu. Jeżeli wiesz, że tego dnia będziesz przebywać poza miejscem, gdzie jesteś wpisany na listę wyborców, możesz postarać się o wpisanie na listę wyborców w innym miejscu. Żeby tego dokonać, udaj się do Urzędu Gminy odpowiedniego dla okręgu wyborczego, w którym chcesz oddać głos 26 maja i złóż odpowiedni wniosek.

Wpisanie się na listę wyborców jest możliwe tylko do wtorku 21 maja.

d2odt0g

Wybory do Europarlamentu 2019 Warszawa – zaświadczenie o prawie do głosowania

Innym sposobem na wzięcie udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego poza miejscem zameldowania jest uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Dzięki temu dokumentowi można zagłosować w dowolnym miejscu w Polsce, a także za granicą i na statku.

Zaświadczenie o prawie do głosowania wystawia Urząd Gminy, w którym jesteśmy na stałe wpisani na listę wyborców. Urzędnicy powinni wystawić zaświadczenie od ręki. Jeżeli zgubimy lub zniszczymy zaświadczenie, nie otrzymamy duplikatu.

Zaświadczenie o prawie wyborczym można uzyskać do 24 maja.

d2odt0g

Wybory do Europarlamentu 2019 Warszawa – głosowanie za granicą

Udział w wyborach do Europarlamentu mogą wziąć również osoby na stałe przebywające poza Polską. Żeby zagłosować za granicą, wystarczy posiadać zaświadczenie o prawie wyborczym lub skontaktować się z konsulatem i zadeklarować chęć udziału w wyborach. Informację tę należy przekazać najpóźniej 23 maja.

d2odt0g

Podziel się opinią

Share
d2odt0g
d2odt0g