Trwa ładowanie...
d46x9mn

Wybory parlamentarne 2019. PKW: karta w głosowaniu do Sejmu jednostronicowa w całym kraju

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, jak będzie wyglądać karta do głosowania w wyborach parlamentarnych. W całym kraju wybierać kandydatów do Sejmu będziemy na jednostronicowych kartach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Wybory parlamentarne odbędą się 13 października
Warszawa. Wybory parlamentarne odbędą się 13 października (PAP, Fot: PAP)
d46x9mn

Państwowa Komisja Wyborcza początkowo chciała, by w wyborach parlamentarnych obowiązywały różne karty do głosowania. Miało to być uzależnione od wielkości okręgu wyborczego i liczby zarejestrowanych list kandydatów.

Karta do głosowania miała mieć formę broszury w małym okręgu, gdzie zarejestrowanych będzie więcej niż 10 kandydatów, oraz w dużym okręgu, gdzie zarejestrowanych zostanie więcej niż 6 list kandydatów. W Polsce mamy 32 małe okręgi, w których wybieramy od 7 do 12 posłów oraz 9 dużych okręgów, gdzie wybieramy od 13 do 20 posłów.

Państwowa Komisja Wyborcza w poniedziałek zdecydowała, że ujednolici karty do głosowania. We wszystkich 41 okręgach będą one miały formę jednostronicową. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak poinformowała, że nigdzie nie będzie więcej niż 7 list kandydatów.

d46x9mn

- Nie mamy delegatury, w której byłoby więcej niż 7 list zgłoszonych, nawet gdyby wszyscy uczestniczyli w wyborach, więc poszerzyliśmy trochę tę kartę i również w tych dużych okręgach będą jednokartowe – poinformowała Pietrzak.

Najmniejszym okręgiem wyborczym w Polsce jest Częstochowa, gdzie wyborcy wybierają 7 posłów. Największy okręg to Warszawa – skąd do Sejmu dostaje się 20 przyszłych posłów.

W wyborach parlamentarnych 13 października wybierzemy również 100 senatorów. Nazwiska kandydatów do Senatu znajdą się na karcie w formie pojedynczej kartki. Członkowie wyższej izby parlamentu wybierani są w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d46x9mn

Zobacz też: Politycy poproszeni o szczerość. Skończyło się na drwinach

d46x9mn

Podziel się opinią

Share
d46x9mn
d46x9mn