Trwa ładowanie...

Wycinka drzew przy PKiN. Właściciel prywatny, działka zreprywatyzowana

"Lex Szyszko" w centrum miasta.

Wycinka drzew przy PKiN. Właściciel prywatny, działka zreprywatyzowana
d1e9xsl
d1e9xsl

Kolejne doniesienia o wycince drzew w stolicy. Tym razem w ścisłym centrum, na terenie działki przy Pałacu Kultury i Nauki, która została odzyskana przez właściciela w wyniku reprywatyzacji. - Zgodnie z nową ustawą, właściciel nie musi tłumaczyć się dlaczego i ile drzew wyciął - mówi rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Śródmieście.

Według tvnwarszawa.pl, wycinka jest prowadzona w rejonie, gdzie znajdują się budki z jedzeniem, w pobliżu wejścia do metra Świętokrzyska. Prywatna firma usunęła już kilkanaście drzew. Na miejscu oprócz ekip straży miejskiej i innych służb, pojawił się również przedstawiciel właściela, który twierdzi, że otrzymał oficjalne pozwolenie z Urzędu Miasta na wycinkę drzew w tym miejscu.

Urząd Dzielnicy Śródmieście potwierdza, że właściciel wystąpił o pozwolenie na wycinkę w ubiegłym roku. W zamian za to miał zasadzić nowe drzewa. Właściciel zgodę otrzymał, ale wygasła w listopadzie.

Co więcej, wraz z wejściem w życie nowego prawa, po pierwszym stycznia, właściciel nie musiał ani ponownie ubiegać się o pozwolenie, by wyciąć drzewa, ani wykonywać nasadzeń zastępczych. - Zgodnie z nową ustawą, właściciel nie musi tłumaczyć się dlaczego i ile drzew wyciął - podsumowuje rzecznik prasowy dzielnicy Śródmieście, Mateusz Dallal.

Warto również wspomnieć, że działka przy Pałacu Kultury i Nauki należy do osoby, która odzyskała ją w wyniku reprywatyzacji. Miejski plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje tu "zieleń urządzona - park" oraz "przeznaczenie uzupełniające: usługi gastronomii".

d1e9xsl

Koniec masowej wycinki drzew: Kaczyński ogłasza zmiany

Przypomnijmy: Od 1 stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach (tzw. "Ustawa Szyszki"). Zgodnie z nowym prawem właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Projekt ustawy, który umożliwił te zmiany, został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS. Nowe przepisy dotyczące wycinki drzew wzbudziły społeczne protesty.* *

Na wtorkowej konferencji prasowej prezes Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział wniesienie poprawki do ustawy. - Jest w tej chwili opracowywana przez legislatorów. Poprawka nie uchyli możliwości wycinania drzew na prywatnych posesjach, bo ona z punktu widzenia wielu właścicieli posesji i gospodarstw jest czymś bardzo dobrym - zadeklarował Kaczyński.

- Uniemożliwi za to tego rodzaju wykorzystywanie tej ustawy, które rzeczywiście miało miejsce ostatnio, to znaczy wycinanie drzew w jakichś większych zespołach po to, żeby w sposób bardzo prosty tworzyć podstawy dla inwestycji, żeby omijać te wszystkie ograniczenia, których istnienie jest racjonalne - powiedział prezes PiS na konferencji prasowej.

Źródło: tvnwarszawa.pl/money.pl

d1e9xsl

Oprac. Karolina Pietrzak

d1e9xsl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1e9xsl