Trwa ładowanie...

Wyjątkowy gość w stolicy. Modliszka spacerowała po Targówku

Strażnicy miejscy przypominają, że modliszka zwyczajna jest objęta ścisłą ochroną gatunkową.

Wyjątkowy gość w stolicy. Modliszka spacerowała po Targówku
d1c0khi
d1c0khi

Modliszkę spacerującą chodnikiem zauważył mieszkaniec Targówka. Zaskoczony widokiem, ale i przejęty losem owada, odłowił go i wezwał Patrol Eko. Strażnicy przypominają - jest to gatunek chroniony i jeśli nie ma takiej konieczności, nie należy go odławiać.

W piątek ok. godz. 18.00 straż miejską powiadomił mieszkaniec Targówka, który zauważył modliszkę zwyczajną na chodniku. Owad wzbudził zainteresowanie. Mężczyzna tłumaczył, że obawiając się o los modliszki, podjął decyzję o jej odłowieniu.

- Mężczyzna umieścił modliszkę w słoiku. Owad był w dobrej kondycji. Nie było konieczności przewożenia modliszki do ogrodu zoologicznego. Ok. 6 cm owada przenieśliśmy na tereny zielone i wypuściliśmy do środowiska naturalnego – mówi insp. Maciej Janowski z Referatu ds. Ekologicznych Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Gdzie można spotkać modliszkę?

Modliszkę zwyczajną można spotkać przede wszystkim na południu Polski, jednak coraz częściej widywana jest w innych regionach kraju. Coraz częściej owady widywane są również w Warszawie. W ubiegłym roku strażnicy miejscy interweniowali w związku ze zgłoszeniami dotyczącymi modliszek klika razy. Modliszki były odławiane w restauracjach, biurowcach i w pobliżu centrów handlowych.

- Ingerencja człowieka w przypadku spotkania modliszki powinna być ograniczona do minimum. Jeśli owad nie potrzebuje naszej pomocy, nie ma obrażeń, znajduje się w środowisku naturalnym, nie odławiajmy go. W przypadku natomiast, kiedy modliszka znajdzie się np. w pomieszczeniu, to o ile mamy taką możliwość i umiejętności, ostrożnie umieśćmy owada w pojemniku i przenieśmy go na tereny zielone – mówi Agata Bitnerowska Kierownik Referatu ds. Ekologicznych Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

d1c0khi

Strażnicy miejscy przypominają, że modliszka zwyczajna jest objęta ścisłą ochroną gatunkową.

d1c0khi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c0khi