Trwa ładowanie...

Wyjątkowy prezent z okazji 60. urodzin Pałacu Kultury i Nauki

Tegoroczny zegar kwiatowy zadedykują jubilatowi
Share
Wyjątkowy prezent z okazji 60. urodzin Pałacu Kultury i Nauki
d4mma0i

Pracownicy, najemcy i przyjaciele Pałacu 27 maja w południe posadzą kwiaty, które ułożą się w tarczę wyjątkowego zegara. Ma on upamiętnić 60. urodziny Pałacu Kultury i Nauki. - Mamy nadzieję, że ten niewielki element architektury miasta znajdzie swoje miejsce w sercach warszawiaków i turystów odwiedzających stolicę - mówi Renata Kaznowska, prezes PKiN. Zegar usytuowany na małej skarpie od strony dworca kolejowego Śródmieście ozdobi ponad 6 tysięcy sadzonek begonii i żeniszka.

Oryginalny czasomierz został skonstruowany przez polskich rzemieślników w latach 50. dla mieszkańców odbudowanej stolicy. Odmierzał czas do początku lat 90. Wówczas popadł w zapomnienie i zaniedbanie. Zniknął nawet z planu zagospodarowania terenu wokół Pałacu Kultury i Nauki. Dzięki zaangażowaniu pracowników Pałacu udało się odtworzyć brakujące elementy i uruchomiono go ponownie w 2011 roku. Od tamtej pory zegar odmierza czas od wiosny do jesieni.

Zegar kwiatowy z 1977 r., fot. Z. Matuszewski/ Urząd m. st. Warszawy

d4mma0i

Kwiatowy zegar to okrągła tarcza nachodząca na prostokąt. Odmierza czas dzięki wahadłowemu mechanizmowi, typowemu dla mechanicznych zegarów wieżowych. W tym roku okrąg wypełni kształt Pałacu, a pod nim pojawi się napis upamiętniający jego 60. urodziny. Warszawiacy będą mogli synchronizować swoje zegarki z wyjątkowym projektem do momentu, kiedy na jesień kwiaty zostaną usunięte, a ich miejsce porośnie bukszpan.

Przeczytaj też: Pomnik Juliusza Słowackiego do liftingu

d4mma0i

Podziel się opinią

Share
d4mma0i
d4mma0i