Trwa ładowanie...

Wyniki wyborów 2019. Ekspert mowy ciała rozszyfrował niezadowolenie Jarosława Kaczyńskiego

Chociaż Jarosław Kaczyński, prezes PiS informował o zwycięstwie w wyborach parlamentarnych 2019, to mową ciała manifestował rozczarowanie i niezadowolenie. Liczył na znacznie lepszy wynik.

Wyniki wyborów 2019. Ekspert mowy ciała rozszyfrował niezadowolenie Jarosława KaczyńskiegoŹródło: East News, fot: PIOTR MOLECKI
d3norqq
d3norqq

"Otrzymaliśmy dużo, ale zasługujemy na więcej" właśnie na te słowa zwróciła uwagę Daria Domaradzka Guzik, ekspertka mowy ciała. - Mówiąc to, prezes PiS Jarosław Kaczyński opuszczał wzrok, ściskał mównicę. Widać było zaciskanie ust, spięcie mięśni twarzy. To sygnały, które mogą świadczyć o niezadowoleniu. Tu komunikacja werbalna, spójna z niewerbalną. Co widać, to słychać - komentuje wystąpienie polityka Daria Domaradzka-Guzik, ekspert mowy ciała.

- Myślę, że prezes Jarosław Kaczyński stosuje ten zabieg celowo. Po pierwsze, aby podtrzymać mobilizację swojego obozu przed wyborami prezydenckimi. Po drugie, wyborca PiS lubi usłyszeć, że jego politycy nie zamierzają spocząć na laurach i chcą walczyć o lepszy wynik - dodaje Daria Domaradzka-Guzik.

Miliardy dla wyborców. PiS chciał lepszego wyniku

Tuż po ogłoszeniu wyniku sondaży exit poll pokazujących poparcie dla PiS w wysokości 43,6 proc. Jarosław Kaczyński nie tryskał zadowoleniem. Mimo oklasków z sali dość oszczędnie manifestował sukces.

W poniedziałek po podliczeniu niemal 90 proc. oddanych głosów Państwowa Komisja Wyborcza podaje, że poparcie dla PiS wynosi 44,5 proc. PiS uzyskało samodzielną większość w Sejmie. Politycy tej partii liczyli jednak na wynik jeszcze bardziej zbliżony do 50 proc., o czym wspominały niektóre przedwyborcze sondaże.

d3norqq

- Otrzymaliśmy dużo, ale zasługiwaliśmy na więcej. To zasługiwaliśmy na więcej, oznacza przede wszystkim zobowiązanie do lepszej pracy, jeszcze większej ilości różnych pomysłów i inwencji - mówił tuż po zakończeniu głosowania prezes Jarosław Kaczyński.

Przypomnijmy, że na finiszu kampanii Politycy PiS szerokim gestem rozdawali miliardy: 13 i 14 emerytura, 100 obwodnic miast (budowanych również ze środków budżetowych), 500 zł ulgi w ZUS dla małych firm. Wcześniej w wakacje rozpoczęły się wypłaty 500+ na każde dziecko.

Wyniki wyborów 2019. Jarosław Kaczyński nie pierwszy raz pokazał niezadowolenie

Nie tylko ekspertka zauważyła te ulotne emocje. Podobnie odczytał je na przykład Waldemar Kuczyński publicysta i ekonomista. - "PiS wygrał dzięki ordynacji, bo większość Polaków jest przeciw niemu. To jest ich wygrana, ale nie sukces i to się czuło w słowach Prezesa. Myślę, że jest bardzo zawiedziony i może zaniepokojony, bo to może się jeszcze walnąć" - skomentował na Twitterze.

Nie pierwszy raz Jarosław Kaczyński pokazał niezadowolenie ze zwycięstwa. W podobny sposób zachował się po zakończeniu głosowania w wyborach samorządowych w październiku 2018 roku. Polityk wygłosił wtedy przemyślany tekst o czwartej z rzędu wygranej PiS w kolejnych wyborach. Jednak mowa jego ciała wyrażała rozczarowanie pierwszym wynikiem exit poll. Chodziło o przegraną w dużych miastach. Sztab PiS zreflektował się, że rozczarowanie prezesa jest komentowane w mediach. Jarosław Kaczyński ponownie zabrał głos na konferencji i już bez wahania ogłosił zwycięstwo PiS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3norqq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3norqq