Trwa ładowanie...

Wyniki wyborów 2019. Rekordowa frekwencja w Warszawie. Rafał Trzaskowski zapowiada świętowanie

"Stolica poszła na rekord!" – prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie kryje radości, że w wyborach parlamentarnych frekwencja w stolicy wyniosła 77,07 proc. Rafał Trzaskowski dziękuje za "wzorową postawę obywatelską" i zapowiada nagrody.

Wyniki wyborów 2019. Rekordowa frekwencja w Warszawie. Rafał Trzaskowski zapowiada świętowanieŹródło: East News, fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER
d32l5oj

Frekwencja w wyborach 2019 w Warszawie była wyższa o ponad 10 punktów procentowych od ogólnego wyniku w całej Polsce. W stolicy wskaźnik głosujących to 77,07 proc. – najwyższy w całym kraju. Oznacza to, że swój głos w Warszawie oddało ponad milion osób.

Wyniki wyborów 2019. Warszawa z najwyższą frekwencją w Polsce

Stołeczny Ratusz i prezydent Rafał Trzaskowski przed głosowaniem zachęcali mieszkańców do tego, by jak najliczniej poszli do urn 13 października. W ramach podziękowania stolica ma nagrodę dla wszystkich za "wzorową postawę obywatelską".

W najbliższy weekend, 19-20 października, na mieszkanki i mieszkańców stolicy czeka bezpłatna oferta w różnych instytucjach kultury i ośrodkach sportowych.

d32l5oj

Zobacz: Kwaśniewski o "największym zagrożeniu dla PiS" w kolejnej kadencji:

- W ubiegłorocznych wyborach samorządowych frekwencja w Warszawie wyniosła prawie 67%, w tegorocznych aż 77,07%. Wspólnie pokazaliśmy, że rozumiemy jak ważne są nasze głosy i jak dużo od nich zależy – mówił Rafał Trzaskowski w rozmowie z dziennikarzami. Dodał, że "w najbliższy weekend, bezpłatne będą wybrane instytucje kultury, miejskiej ale i prywatne, które odpowiedziały na nasz apel oraz miejskie obiekty sportowe".

Rafał Trzaskowski pochwalił się rekordem na Twitterze. "W weekend widzimy się na mieście!" - napisał. Zamieścił też zdjęcie ze swojej wizyty w lokalu wyborczym.

Na wpis niemal natychmiast zareagowała Aleksandra Dulkiewicz. Prezydent Gdańska podziękowała za rzucenie wyzwania i podkreśliła, że "jesteśmy coraz bardziej obywatelscy".

Przed wyborami parlamentarnymi Warszawa razem z innymi samorządami przystąpiła do akcji #IdziemyNaRekord60procent. Miało to zmobilizować wyborców do udziału w głosowaniu. Za inicjatywę odpowiada organizacja pozarządowa Akcja Demokracja.

d32l5oj

Wyniki wyborów 2019. Nagroda dla mieszkanek i mieszkańców Warszawy

W ramach akcji #IdziemyNaRekord60procent Warszawa proponuje bezpłatne korzystanie z usług miejskich ośrodków sportu i rekreacji. Tu mieszkanki i mieszkańcy mają do wyboru m.in. baseny, siłownie i korty tenisowe.

Akcja dotyczy wejść indywidualnych (czyli biletów jednorazowych) w dniach 19-20 października br. w godzinach otwarcia obiektów w ramach dostępnych (np. wcześniej niezarezerwowanych) godzin. Dotyczy obiektów Stołecznego Centrum Sportu "Aktywna Warszawa", Parku Kultury w Powsinie oraz wszystkich Dzielnicowych Ośrodków Sportu i Rekreacji.

19 i 20 października do skorzystania ze swojej oferty zapraszają także warszawskie instytucje kultury. Proponują mieszkankom i mieszkańcom stolicy m.in. zniżki na spektakle lub pule bezpłatnych biletów odpowiadających wysokości frekwencji wyborczej, konkursy, rabaty na zakup wydawnictw, bezpłatne kuratorskie oprowadzania po wystawach oraz bezpłatne zajęcia w domach kultury.

Pełna lista miejsc, który przyłączyły się do akcji i chcą wspólnie świętować z Warszawą wysoką frekwencję w wyborach parlamentarnych, publikuje Urząd Miasta.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d32l5oj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32l5oj