Trwa ładowanie...
irena kwiatkowska
18-09-2012 15:43

Wystawa fotografii Ireny Kwiatkowskiej w Teatrze Syrena!

Wczoraj minęło sto lat od urodzenia aktorki!

Wystawa fotografii Ireny Kwiatkowskiej w Teatrze Syrena!
d35fchg
d35fchg

Wczoraj w Teatrze Syrena została otwarta wystawa zdjęć z okazji setnej rocznicy urodzin Ireny Kwiatkowskiej. Będzie można ją obejrzeć do 30 listopada w godzinach otwarcia teatru. Wstęp jest bezpłatny.

Irena Kwiatkowska urodziła się 17 września 1912 roku. Ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej. Od 1946 roku występowała w kabarecie „Siedem Kotów”, gdzie współpracowała m.in. z Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim. W 1948 roku rozpoczęła się jej przygoda z warszawskimi teatrami: Klasycznym, Współczesnym, Komedią i Ludowym (który później zmienił nazwę na Nowy). Od 1952 do 1972 roku grała w Teatrze Syrena. W latach 90. kilkakrotnie wracała na jego deski.

Telewidzowie kojarzą Irenę Kwiatkowską z „Kabaretem Starszych Panów”, „Wojną domową” i „Czterdziestolatkiem”, w którym odtwarzała kultową rolę Kobiety pracującej. Jej najbardziej charakterystyczną rolą filmową, był występ w „Halo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy”, gdzie brawurowo wykonywała piosenkę „Roztańczone nogi”.

Aktorka zmarła 3 marca 2011 roku w Domu Aktora w Skolimowie.

d35fchg

Charakterystyczny sposób bycia Kwiatkowskiej i jej sposób odbierania rzeczywistości dobrze podsumował Gustaw Holoubek: „Kunszt komediowy jest o wiele trudniejszy od dramatycznego. Zresztą granica jest prawie żadna, ale na ostrzu brzytwy. Poczucie komizmu jest pewnym typem wyobraźni, który uwzględnia absurd i jakąś destrukcję realizmu. Irena Kwiatkowska operuje tym typem wyobraźni perfekcyjnie, ale przejście do tragedii, jestem tego pewien, nie stanowi dla niej trudności.”

d35fchg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35fchg