Trwa ładowanie...

Wystawa poświęcona cywilom w Parku Powstańców Warszawy

"Zachowajmy ich w pamięci"
Share
Wystawa poświęcona cywilom w Parku Powstańców Warszawy
d26dfdh

5 sierpnia w Parku Powstańców Warszawy na Woli nastąpi inauguracja wystawy poświęconej ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego pt. „Zachowajmy ich w pamięci”.

Muzeum Powstania Warszawskiego chce przywrócić pamięć o mieszkańcach Warszawy, którzy zginęli lub zaginęli bez wieści oraz w symboliczny sposób przywrócić ich tożsamość, którą chcieli im odebrać niemieccy okupanci. Na wystawie jest zaprezentowanych około 60 tysięcy nazwisk poległych lub zaginionych bez wieści warszawiaków. Imiona i nazwiska są wzbogacone dodatkowymi danymi, tj. datą urodzenia i ostatnim miejscem pobytu. To największy dostępny zbiór danych dotyczących osób, które zginęły w trakcie Powstania Warszawskiego.

Oficjalne uroczystości w hołdzie ludności cywilnej Woli, rozpoczną się o godz. 18:00 przy Pomniku Pamięci 50 tys. mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców w trakcie Powstania Warszawskiego 1944 r., w rozwidleniu ul. Leszno i Al. Solidarności. Po części oficjalnej, o godz. 19:00, wyruszy Marsz Pamięci - uroczyste przejście w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy. Marsz jest jednym z ważniejszych wydarzeń o masowym charakterze, zaplanowanym w ramach obchodów 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

d26dfdh

Zwieńczeniem marszu będzie otwarcie wystawy wzdłuż alei głównej Parku Powstańców Warszawy, który mieści się tuż obok Cmentarza Wolskiego i Cmentarza Powstańców Warszawy. Wystawa w postaci, białych brył z wypisanymi nazwiskami poległych, będzie wieczorami podświetlana, dzięki czemu zagwarantuje czytelność oraz symbolizując znicz, będzie oczywistym sposobem złożenia hołdu ofiarom.

Wszystkie osoby posiadające informacje o poległych lub zaginionych, mogą podzielić się swoją wiedzą, poprzez kontakt z Działem Archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego. Informacje te można przekazać telefonicznie, pod nr 22 539 79 99 lub za pośrednictwem maila: ofiarycywilne@1944.pl. Istnieje również możliwość osobistego zgłoszenia się do Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowskiej 79.

Przeczytaj też: Wybory Miss Polski na Wózku. Finałowa Gala w sobotę

d26dfdh

Podziel się opinią

Share
d26dfdh
d26dfdh