Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Wysypka alergiczna – lista najczęstszych alergenów

Wysypka alergiczna jest coraz częstszym schorzeniem dotykającym osoby w każdym wieku. Czym objawia się wysypka alergiczna i jak sobie z nią radzić? Które alergeny są najczęstszą przyczyną wysypki?

Share
Lista najczęstszych alergenów
Lista najczęstszych alergenówŹródło: materiały partnera
d4c95re

Czym jest wysypka alergiczna?

Wysypka alergiczna to najpopularniejsza forma reakcji uczuleniowej. Wysypka to, krótko mówiąc, wszelkie wykwity na skórze bądź błonach śluzowych, które mogą posiadać różnorodne przyczyny. Wysypka, pomimo że wygląda nieestetycznie, jest cennym sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Pojawienie się wysypki może świadczyć np. o zatruciu, chorobie zakaźnej czy alergii na konkretną substancję. Wysypki są typowym objawem podczas takich schorzeń jak różyczka, rumień zakaźny, odra, opryszczka, półpasiec oraz ospa wietrzna.

Wysypka alergiczna jest jedną z najczęściej występujących rodzajów wysypki, której towarzyszy na ogół silne swędzenie, a czasami nawet łuszczenie się skóry i sączenie wydzieliny. Zmiany skórne w przypadku wysypki alergicznej mogą być zlokalizowane w różnych miejscach, jednak zazwyczaj pojawiają się one na twarzy, dłoniach, rękach, plecach, brzuchu i nogach. Jeśli zauważymy na swoim ciele wysypkę, powinniśmy możliwie jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który ustali dokładną jej przyczynę.

Przyczyny wysypki alergicznej

Wysypka alergiczna, jak sama nazwa wskazuje, jest zmianami skórnymi spowodowanymi alergią na konkretne czynniki. Za alergeny, które najczęściej są przyczyną wysypek alergicznych, można uznać:

 • mleko krowie,
 • niektóre owoce,
 • ziarna zbóż, głównie te zawierające gluten,
 • jajka,
 • owoce morza,
 • orzechy,
 • musztardę,
 • seler,
 • ziarna sezamu,
 • produkty spożywcze posiadające dużą ilość barwników i konserwantów,
 • sierść zwierząt,
 • jad owadów,
 • promienie ultrafioletowe,
 • kosmetyki, szczególnie te z formaldehydem,
 • niektóre leki,
 • pyłki i roztocza,
 • niektóre rośliny.

 

d4c95re

Alergia na mleko jest stosunkowo częstym i kłopotliwym typem uczulenia, ponieważ mleko krowie jest składnikiem licznych produktów spożywczych. Owocami, które wielokrotnie powodują uczulenia, są truskawki, kiwi, banany i wszelkie owoce cytrusowe. Gluten to popularny alergen znajdujący się przede wszystkim w pszenicy, owsie, jęczmieniu i życie. Alergia na gluten jest podobnie problematyczna jak alergia na mleko, ponieważ występuje on w wielu spożywczych wyrobach, takich jak np. pieczywo, płatki śniadaniowe i niektóre słodycze.

Uczulenie na jajka, które jest zazwyczaj alergią na białko kurze, również wymaga dużej czujności, bowiem jajka znajdują się w popularnych wyrobach takich jak np. makarony, ciastka czy pierogi. Jak wynika z listy najczęstszych alergenów. przyczyną wysypki alergicznej są na ogół produkty spożywcze, więc bardzo istotne jest, aby kontrolować skład kupowanych wyrobów. Zaleca się także wystrzeganie się produktów o dużej ilość konserwantów i barwników, które oprócz reakcji alergicznej mogą spowodować inne schorzenia organizmu. Szczególnie niepolecane są pokarmy wysokoprzetworzone o mocnych barwach. Znane z działania uczulającego są wszelkiego rodzaju orzechy, głównie orzechy arachidowe oraz większość owoców morza, jednak zarówno jedne, jak i drugie można łatwo wyeliminować z diety. 

W wielu sytuacjach alergia jest wynikiem stosowania nieodpowiednich kosmetyków, a więc ważne jest, aby wybierać produkty wysokiej jakości, oferowane przez znane i cenione firmy.

Jak leczyć wysypkę alergiczną?

Zanim rozpocznie się leczenie alergii, należy ustalić, na co dokładnie jesteśmy uczuleni. W tym celu wykonuje się specjalne testy skórne – płatkowe i punktowe lub badania krwi. Jeśli znamy już czynnik wywołujący alergię, możemy skutecznie pozbyć się jej objawów dzięki wyeliminowaniu danego czynnika z otoczenia. W niektórych przypadkach jednak nie jest to możliwe i wówczas zaleca się kurację odczulającą.

Leczenie zapobiegawcze opiera się przede wszystkim na zażywaniu leków antyalergicznych i antyhistaminowych, a także glikokortykosteroidów w formie maści, kremów i tabletek. Najskuteczniejszymi dostępnymi obecnie na rynku lekami antyhistaminowymi są feksofenadyna, cetyryzyna, desloratadyna, lewocetyryzyna i loratadyna. 

Artykuł sponsorowany
d4c95re

Podziel się opinią

Share
d4c95re
d4c95re