Trwa ładowanie...
d2wjbo6

Wytną drzewa w parku na Woli i postawią duży budynek. Mieszkańcy: "to pozbawianie miasta terenów zieleni"

Przeciwko tym planom protestują działacze Stowarzyszenia "Stop zabudowie Parku Szymańskiego".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wytną drzewa w parku na Woli i postawią duży budynek. Mieszkańcy: "to pozbawianie miasta terenów zieleni"
d2wjbo6

W Parku Szymańskiego na warszawskiej Woli w przyszłym roku ruszy budowa Wolskiego Centrum Kultury. Mieszkańcy i miejscy aktywiści uważają, że to "pozbawianie miasta kolejnych terenów zieleni". Rzecznik dzielnicy Wola: "ciężko mi komentować motywacje osób protestujących przeciwko tej inwestycji”.

Park Szymańskiego zajmuje 20 hektarów i leży w okolicy ulic Elekcyjnej, Wolskiej, Prymasa Tysiąclecia i Górczewskiej. Na terenie parku znajdują się kaskady wodne, fontanny, siłownia, skatepark, staw oraz dwa place zabaw.

W przyszłym roku przy ul. Elekcyjnej ruszy budowa Wolskiego Centrum Kultury. Przeciwko tym planom protestują działacze Stowarzyszenia "Stop zabudowie Parku Szymańskiego". W 2015 roku wystąpili do wojewody mazowieckiego o zaskarżenie uchwały Rady Miasta, ponieważ inwestycja uprzednio miała stanąć kilka ulic dalej przy ul. Sokołowskiej 10. Miasto jednak zmieniło decyzję i postanowiło wybudować budynek w parku.

d2wjbo6

Stowarzyszenie zarzuca władzom dzielnicy "rozmach planowanej inwestycji i jej niezgodność z obowiązującym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego".

"Obecnie planowana jest inwestycja o powierzchni ok. 3000 m kw. Zgodnie z wybranym przez władze dzielnicy planem koncepcyjnym ma powstać budynek podpiwniczony z jedną kondygnacją podziemną, z dwiema kondygnacjami nadziemnymi oraz wykorzystaniem dachu na cele użytkowe. Ma powstać droga wewnętrzna wraz z 25 miejscami parkingowymi, także wewnątrz parku. Planowana jest budowa dojazdu wraz z placem manewrowym umożliwiającym rozładowanie samochodów TIR” – informują działacze Stowarzyszenia "Stop zabudowie Parku Szymańskiego”. Aktywiści alarmują również o przymusowej wycince drzew w parku, która nastąpi wraz z rozpoczęciem prac budowalnych.

Reakcja władz dzielnicy

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z urzędem dzielnicy Wola. Rzecznik dzielnicy Mariusz Gruza zapowiedział, że budowa Wolskiego Centrum Kultury rozpocznie się w przyszłym roku. – Centrum powstanie na obrzeżach Parku Szymańskiego, na działce, która w planie zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczona pod działalność kulturalną. To działka naprzeciwko Amfiteatru Wolskiego przy ul. Elekcyjnej – mówi Gruza i dodaje: - Ciężko mi komentować, jakie są motywację osób protestujących przeciwko tej inwestycji. Jest sporo głosów osób, którym ta idea się podoba.

d2wjbo6

Na zarzuty dotyczące niezgodności inwestycji z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego odpowiada: - To nieprawda. Zgodnie z planem uchwalonym w 2009 roku dla rejonu Parku Moczydło, na tej działce dopuszczalna jest zabudowa z przeznaczeniem na cele kulturalne z zachowaniem powierzchni terenu biologicznie czynnej na poziomie minimum min. 70 procent. Ale to znaczy, że nie może tam powstać np. centrum handlowe czy dom mieszkalny.

Wycinka drzew na tym terenie nie stanowi problemu dla rzecznika: - Zdrowe drzewa, które się tam znajdują będziemy chcieli przesadzić. Będziemy też realizować nasadzenia zastępcze - wyjaśnia Gruza.

Jak informuje rzecznik, powierzchnia parku wynosi 20 hektarów. Wolskie Centrum Kultury zajmie niewiele ponad 2 tysiące metrów kwadratowych.

Gruza dementuje również informacje na temat znaczącej ingerencji w teren zieleni.

d2wjbo6

- Pojawiają się informacje dotyczące tego, że powstanie tam plac manewrowy dla samochodów ciężarowych, gigantyczny parking czy garaż podziemny. Absolutnie nic takiego nie będzie miało miejsca. Zostanie jedynie wybudowany dojazd do stacji transformatorowej, do altany śmietnikowej i do zaplecza teatralnego. Faktycznie powstanie tam 10 miejsc postojowych przy ul. Elekcyjnej oraz przy samym budynku będą dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych. Jeśli chodzi o garaż podziemny, nasza koncepcja architektoniczna nie przewiduje takie rozwiązania - mówi rzecznik i dodaje: - Nasz plan miejscowy jest publicznie dostępny na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Każdy może sam sprawdzić tę działkę i jakie są zapisy dla niej.

Przeczytaj też: Kobiety nie pozostawiły suchej nitki na Gronkiewicz-Waltz. "Pani za to odpowiada"

d2wjbo6

Podziel się opinią

Share
d2wjbo6
d2wjbo6