Trwa ładowanie...

Za darmo: film "Po prostu Czad"

Staromiejski Dom Kultury zaprasza na film i spotkanie o Sztafecie Afryka Nowaka

Za darmo: film "Po prostu Czad"
d3i6abl
d3i6abl

5 lutego o godz. 19:00 w Staromiejskim Domu Kultury odbędzie się projekcja z cyklu: Podróż w filmie. "Po prostu Czad" to zapis filmowy przebiegu XX. etapu Sztafety Afryka Nowaka.

Latem 2011 r. dwie dziewczyny i dwóch chłopaków udaje się do kraju, o którym przewodniki turystyczne milczą, a w najlepszym przypadku opisują Czad jako kraj zdecydowanie nie dla podróżniczych żółtodziobów. Celem wyprawy jest przejechanie rowerami południowo-zachodniej części kraju, śladem Kazimierza Nowaka, który toczył tam swe koła w pierwszej połowie 1936 roku. Kasia, Ulla, Andrzej i Dominik mają zamiar także odtworzyć pewne wydarzenia, które były udziałem ich poprzednika. Będą zatem szukać członków plemienia Sara Dżindżi w dzikich okolicach jeziora Iro, spróbują spłynąć rzeką Logone w poszukiwaniu niezwykłych "domów-granatów", a na sam koniec wybiorą się na pustynię odnaleźć maleńką osadę, gdzie K. Nowak zakupił wielbłąda na dalszą podróż przez całą Saharę.

Realizacja: Dominik Szmajda Czas trwania: 30 min

AFRYKA NOWAKA to bezprecedensowa sztafeta podróżników dla upamiętnienia i spopularyzowania dokonania Kazimierza Nowaka, polskiego reportera, który w latach 1931-1936 przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem, poruszając się rowerem, ale również pieszo, konno, czółnem i na wielbłądzie.

d3i6abl

* Sztafeta wystartowała 4 listopada 2009 r. z Boruszyna w Wielkopolsce, gdzie mieszkał Nowak, zanim wyruszył do Afryki, i trwała dokładnie 799 dni. Do stycznia 2012 r. w przedsięwzięciu wzięło udział 117 podróżników z Polski i zagranicy*. Podążając śladami Nowaka i wykorzystując te same co on środki lokomocji, przemierzyli oni 33,5 tys. km po drogach i bezdrożach Afryki, zamontowali kilkadziesiąt tabliczek upamiętniających historyczną podróż sprzed blisko 80 lat, a także spotkali sześcioro osób pamiętających do dziś brodatego podróżnika z Polski, który w niespotykany sposób przemierzał Afrykę w czasach ich dzieciństwa.

Trasa wyprawy - z Trypolisu przez Kapsztad do Algieru - została podzielona na prawie 30 etapów, trwających zwykle około miesiąca. W każdym brało udział od dwóch do sześciu osób, które po dojechaniu do mety swojego odcinka przekazywały sztafetową pałeczkę kolejnej zmianie. Najmłodszy uczestnik „Afryki Nowaka” miał siedem miesięcy, najstarszy – 68 lat. Więcej można dowiedzieć się ze strony internetowej projektu.

W programie wtorkowego spotkanie odbędzie pokaz filmu „Po prostu CZAD” i kilku krótkich filmówdokumentujących pozostałe etapy sztafety oraz spotkanie z Dominikiem Szmajdą, twórcą filmu oraz uczestnikiem projektu.

d3i6abl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i6abl