Trwa ładowanie...
d6yh7g2

Za darmo: Jak odczarować blokowiska?

Rusza serwis blokowisko.waw.pl
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Za darmo: Jak odczarować blokowiska?
d6yh7g2

Wpisuję w wyszukiwarce hasło „blokowisko”. I co widzę? Poza definicjami „wielki zespół mieszkaniowy”, „grupa wielokondygnacyjnych budynków” „skupisko o funkcjach mieszkaniowych”, masa epitetów – „odstraszające”, „przeklęte”, „szare”, „zimne” - mówi Anna Brzezińska-Czerska, autorka nowootwartego serwisu blokowisko.waw.pl . Na stronie, której podtytuł brzmi "Moje miejsce, moja przestrzeń", autorka stara się odczarować blokowiska, pokazać, że mogą być one miejscem niezwykłym i przyjaznym. Inauguracja strony odbędzie się jutro w Cafe Roskosz na warszawskim Ursynowie.

Blokowiskom, które zaczęły powstawać od połowy ubiegłego wieku w najróżniejszych zakątkach Polski przyświecała pewna idea, od której niepostrzeżenie przez ostatnie dwie dekady odeszliśmy. Była to potrzeba funkcjonalnego aranżowania przestrzeni, tak by spełniała ona wszelkie potrzeby mieszkańców – także te polegające na „byciu razem”, poczuciu wspólnotowości - mówi autorka projektu, która sama wychowała sie na warszawskim Ursynowie. Z dzieciństwa pamiętam spotkania z rówieśnikami na błocie placów budów i jedynych w swoim rodzaju placach zabaw oraz rodzinne spacery na działki przy Rosoła (gęsto dziś zabudowane) i ten wieeelki dąb Mieszko. Z późniejszych lat zaś malowane Foto Metro przy Koncertowej, kilka imprez przy Alternatywy 4, studio tatuażu przy Dereniowej, studio nagrań gdzieś w piwnicy - wspomina.

Te wspomnienia, a także nowe doświadczenia będą tworzyć jej stronę internetową. Teraz łączę te porozsypywane po mapie wspomnień punkty i z aparatem czy kamerą przemierzam dzielnicę. Fascynujące to dla mnie doświadczenie, bo poza poznawaniem miejsc, poznaje ludzi, historię - mówi. Efektem tych poszukiwań, zdejmowania złego czaru z blokowiska, jest portal blokowisko.waw.pl i publikowane na nim fotografie oraz filmy. Pierwsze z nich możecie już zobaczyć. W planach jest także akcja happeningowa dla mieszkańców.

d6yh7g2

Jutro odbędzie się inauguracja serwisu. Będzie ona połączona z pokazem krótkich filmów zrealizowanych w ramach tego projektu oraz dyskusją wokół ursynowskich osiedli. Udział wezmą m.in. Anna Brzezińska-Czerska, autorka projektu blokowisko.waw.pl, Michał Fijka, przewodnik warszawski z grupy WarsOff i Anna Pelc, autorka projektu „Obudź kwadrat”. Spotkanie poprowadzi Bartek Wasilewski, dziennikarz radiowej Czwórki.

Cafe Roskosz, ul. Wiolinowa 2a
czwartek (22.11), godz. 19.00
wstęp wolny

d6yh7g2

Podziel się opinią

Share
d6yh7g2
d6yh7g2