Trwa ładowanie...

Za darmo: Kino, Kawa i Warszawa

Dla dorosłych kawa i filmy o Warszawie, dla dzieci w tym samym czasie warszawskie warsztaty

Share
Za darmo: Kino, Kawa i Warszawa
d105rbq

„Kino, kawa i Warszawa” to cykl filmowy, w ramach którego dorośli mogą przy filiżance kawy, obejrzeć filmy o Warszawie lub z Warszawą w tle. Dzieci w tym czasie spędzą ciekawie czas na warsztatach historyczno-plastycznych. Warsztaty przeniosą dzieci (4-12 lat) w świat dawnej Warszawy i pozwolą im poznać historię swojego miasta oraz zapomniane już dziś zabawy. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych edukatorów. Spotkania odbywają się w Domu Spotkań z Historią i są darmowe.

Przedstawiamy Wam program na jesień i zimę:

- 15 września (niedziela) - 16:00****

Film: "Mundur narodowy" (dok., PKF 25A/1965), Oczekiwanie PKF (dok., 24A/1965), Sam pośród miasta (fab., 1965, 74'), reż. Halina Bielińska.
Główny bohater filmu 40-letni Konrad należy do pokolenia Kolumbów (Zbigniew Cybulski)
. Samolot, którym chciał lecieć na placówkę do Iraku ma opóźnienie. Konrad włóczy się więc bez celu po mieście - przywołuje wspomnienia z lat wojny, odwiedza różne lokale, flirtuje. Wędrówka bohatera, urozmaicona licznymi epizodami oraz obserwacjami, niepostrzeżenie przeradza się w panoramę życia i obyczajowości Warszawy lat 60.

d105rbq

Warsztaty dla dzieci: Historia malowana na wozach
Dzieci poprzez zabawę - piosenki, rysowanie, wycinanie - dowiadują się skąd i kiedy do Polski przywędrowali Cyganie oraz jakie mają zwyczaje.

- 29 września (niedziela) - 16:00

Film: "Niedzielny poranek" (dok., 1955, 19'), reż. Andrzej Munk, Eroica (fab., 1957, 78'), reż. Andrzej Munk
W "Niedzielnym poranku" obserwujemy odbudowaną Warszawę lat 50. z okien autobusu "ogórka", a prosta historia ubarwiona jest właściwymi dla Munka - ironią i poczuciem humoru. Eroica - sztandarowe dzieło Polskiej Szkoły Filmowej, jest rozrachunkiem z mitologizowaniem wojennej przeszłości i drugim po Kanale Andrzeja Wajdy najsłynniejszym obrazem powstania warszawskiego.

Warsztaty dla dzieci: Mapa Warszawy
Gdzie mieści się moja szkoła, a gdzie jest lotnisko? Czy Stare Miasto i Kabaty wyglądają podobnie? Gdzie w Warszawie znajdziemy stare kamienice, a gdzie nowoczesne wysokościowce?

d105rbq

- 13 października (niedziela) - 16:00

Film: "Szkice Warszawskie. Ad libitum" (fab., 1970, 27', cz. 3), reż. Henryk Kluba
"Grzesiuk. Chłopak z ferajny" (fab., 2006, 55'), reż. Mateusz Szlachtycz
Spotkanie z Warszawą szemraną i biedną. Znakomita okazja do posłuchania warszawskiej gwary. Kradzież szabli z kolumny Zygmunta jest pretekstem do sportretowania środowiska handlarzy i drobnych cwaniaczków, dla których "honor warszawiaka" jest ważniejszy niż szybko zarobione pieniądze. W głównych rolach: Mieczysław Czechowicz i Wiesław Michnikowski. Drugi z filmów przypomina postać Stanisława Grzesiuka, barda i króla cwaniaków, wychowanego na warszawskich Sielcach.

Warsztaty dla dzieci: Warszawska ulica
Podczas warsztatów dzieci poznają warszawskie ulice i wspólnie stworzą makietę miasta. Jak wyglądało życie codzienne mieszkańców dawnej stolicy? Jak wyglądały ulice, domy?

- 27 października (niedziela) - 16:00

d105rbq

Film: "Obok Trasy, obok Zamku" (dok., 1974, 18'), reż. Jerzy Dmowski
Dokument pokazujący okolice Starego Miasta i Trasy Łazienkowskiej.
"Urodziny Matyldy" (fab., 1974, 88'), reż. Jerzy Stefan Stawiński
Tytułowe trzydzieste urodziny Matyldy (Jolanta Bohdal) to dla głównej bohaterki okazja do dokonania bilansu życia zawodowego i uczuciowego, którego rezultaty nie napawają jej optymizmem. Ciekawe studium psychologiczne niezależnej, silnej kobiety, a w tle Warszawa lat 70. (m.in. ze świeżo oddaną Trasą Łazienkowską).

Warsztaty dla dzieci: Moda w czasach prababci i pradziadka
Jak ubierali się pradziadkowie? Jak wyglądał melonik, po co była laseczka, czy prababki nosiły jeszcze gorsety, czemu prawie zawsze nakrywano głowy? Czy po ubraniu można było poznać zawód, pochodzenie lub miejsce zamieszkania?

- 10 listopada (niedziela) - 16:00

Film: "Kronika P.A.T." (dok., 1936, 11').
Reportaż Polskiej Agencji Telegraficznej z obchodów rocznicy odzyskania niepodległości 11 listopada 1936 roku.
"Kochaj tylko mnie" (fab., 1935, 84'), reż. Marta Flantz
Przedwojenny przemysł filmowy skupiony był głównie w Warszawie, rzadko jednak możemy zobaczyć stołeczne plenery w filmach, które kręcono w większości we wnętrzach. W Kochaj tylko mnie widzimy m.in. aleje Jerozolimskie i Most Poniatowskiego. Sławna gwiazda rewiowa Lidia Relska (Lidia Wysocka) przybywa samolotem do Krakowa, gdzie mieszka w hotelu u swego ojca nafciarza, podając się za jego żonę...

d105rbq

Warsztaty dla dzieci: Warszawskie kamienice i ich mieszkańcy
W jakich domach teraz mieszkamy, a jak wyglądały domy sprzed stu lat? Czym różnią się stare mokotowskie kamienice od współczesnych bloków? Kto mieszkał w kamienicy, kto i dlaczego od frontu, a kto w suterenie?

- 24 listopada (niedziela) - 16:00

Film: "Jak co dzień" (dok., 1955, 12'), reż. Kazimierz Karabasz
Problemy komunikacyjne stolicy. Etiuda szkolna Kazimierza Karabasza, później - jednego z czołowych twórców Polskiej Szkoły Dokumentu.
"Kapelusz Pana Anatola" (fab., 1957, 73'), reż. Jan Rybkowski
Pierwsza część z popularnej w latach 50. komediowej serii o Anatolu (w tej roli znakomity Tadeusz Fijewski) o poczciwym i nieco safandułowatym urzędniku warszawskim, który cierpi pod pantoflem energicznej małżonki. Zakup kapelusza staje się początkiem serii niezwykłych wydarzeń: ilekroć Anatol, podróżując środkami komunikacji miejskiej, sięga do kieszeni znajduje tam różne kosztowności: zegarki i bransoletki. W tle lśniąca nowością Warszawa, m. in. Plac Konstytucji, Plac Zbawiciela, dzisiejszy "Smyk", nawet chodniki błyszczą - specjalnie polewane wodą przed ujęciami.

Warsztaty dla dzieci: W co się bawił mój dziadek?
Jak bawili się nasi pradziadkowie? Dzieci same ocenią, czy zabawy z początku ubiegłego wieku bardzo się różnią od dzisiejszych. Jak i czemu zabawy się zmieniają?

d105rbq

- 8 grudnia (niedziela) - 16:00

Film: "Bez miłości" (fab., 1980, 99'), reż. Barbara Sass
Ewa Boracka (fenomenalna Dorota Stalińska) jest młodą dziennikarką w popołudniowej gazecie. Ewa marzy o szybkiej karierze. Nawiązuje romans z naczelnym tygodnika, w zdobywaniu materiału dziennikarskiego nie waha się przed niczym. Czeka ją jednak, jak to w kinie moralnego niepokoju, gorzkie rozczarowanie - światem i sobą samą. W tle Warszawa końca dekady lat 70.

Warsztaty dla dzieci: Przygoda w Warszawie
Podążając tropem bohatera opowieści rozgrywającej się w powojennej Warszawie, dzieci przeżyją wraz z nim szereg przygód, pomogą mu poruszać się po mieście i doprowadzą go szczęśliwie do celu podróży.

- 15 grudnia (niedziela) - 16:00

d105rbq

Film: "Dzień Stolicy" (dok., PKF 1/1982)
Propagandowy obraz Warszawy w stanie wojennym, w styczniu 1982 roku.
"Rozmowy kontrolowane" (fab., 1991, 93'), reż. Sylwester Chęciński
W dziesiątą rocznicę ogłoszenia stanu wojennego na ekrany kin weszła pierwsza polska komedia poświęcona temu dramatycznemu wydarzeniu. Autorzy postanowili zburzyć martyrologiczne stereotypy i bawić widzów tym, co do niedawna budziło grozę. W satyrycznym zwierciadle pokazali sprawców stanu wojennego i ludzi, których on dotknął. To swoista kontynuacja Misia, wcześniejszej o 10 lat komedii, którą z dziełem Chęcińskiego łączy osoba scenarzysty i odtwórcy głównej roli Stanisława Tyma, kreującego w obu filmach postać Ryszarda Ochódzkiego, prezesa klubu sportowego "Tęcza".

Warsztaty dla dzieci: świąteczne warsztaty dla dzieci
Jak kiedyś obchodzono święta Bożego Narodzenia? Jak nasi dziadkowie i pradziadkowie ozdabiali choinkę? Jak my możemy ją sami ozdobić?

- 12 stycznia (niedziela) - 16:00

Film: "Sylwester 63/64" (dok., PKF 2A/1964)
Sylwestrowa zabawa na dworcu Warszawa-Śródmieście
"Przygoda noworoczna" (fab., 1963, 72'), reż. Stanisław Wohl
Kameralna opowieść o parze zakochanych, którzy chcą spędzić sylwestrową noc w wolnym mieszkaniu znajomego. Nadzieja na intymny wieczór we dwoje szybko pryska, młodzi zostają wbrew swej woli wciągnięci w problemy obcych, sfrustrowanych ludzi. Kobieta, tuż przed rozwiązaniem, w oczekiwaniu na spóźniającą się karetkę pogotowia złorzeczy mężowi; pijany szofer awanturuje się z żoną, której nie kocha. Zderzenie młodzieńczych uczuć i życiowych rozczarowań. W rolach głównych wystąpili Jerzy Kamas i Anna Prucnal.

Warsztaty dla dzieci: W co się bawił pradziadek?
Jak bawili się nasi pradziadkowie? Dzieci same ocenią, czy zabawy z początku ubiegłego wieku bardzo się różnią od dzisiejszych. Jak i czemu zabawy się zmieniają?

- 26 stycznia (niedziela) - 16:00

Film: "Kronika P.A.T." (dok., 1936, 10')
Warszawskie plenery - m.in. stadion hippiczny w Łazienkach i plac Piłsudskiego.
"Fredek uszczęśliwia świat" (fab., 1936, 73'), reż. Zbigniew Zimbiński
Fredek (Zbigniew Rakowiecki) młody inżynier-wynalazca buduje telefonowizor. Wynalazek przysparza mu jednak kłopotów, a w jego otoczeniu sieje zamęt. Narzeczoną (Karolina Lubieńska) widzi w dwuznacznej sytuacji; żona fabrykanta, któremu chce sprzedać wynalazek, wykrywa zdradę męża; zainstalowany w restauracji demaskuje same kłamstwa i niecne uczynki... Perypetie, zabawne intrygi, konflikty w końcu ustępują. Zwycięża postęp i młodość.

Warsztaty dla dzieci: Warszawskie kamienice i ich mieszkańcy
W jakich domach teraz mieszkamy, a jak wyglądały domy sprzed stu lat? Czym różnią się stare mokotowskie kamienice od współczesnych bloków na Gocławiu? Kto mieszkał w kamienicy, kto i dlaczego od frontu, a kto w suterenie?

d105rbq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d105rbq