Trwa ładowanie...
d3l3bth

Za darmo: Nieznane oblicze warszawskiej starówki

Spotkanie w Domu Spotkań z Historią
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Za darmo: Nieznane oblicze warszawskiej starówki
d3l3bth

Dyskusja na temat architektury i odbudowy warszawskiej starówki, jej społecznego znaczenia oraz współczesnych planów zagospodarowania stolicy. To czeka na nas na spotkaniu w Domu Spotkań z Historią. W dyskusji udział wezmą: Michał Wiśniewski, historyk sztuki, współautor książki "Arcydzieła architektury i urbanistyki. Polskie starówki" (wyd. Bosz); Tomasz Markiewicz, varsavianista; Maciej Czeredys, architekt i urbanista. Rozmowę poprowadzi Jarosław Zieliński z czasopisma „Stolica”.

Pretekstem do rozmowy będzie nowy album wydawnictwa BOSZ, który zawiera zdjęcia 31 najpiękniejszych polskich starówek (z Wrocławia, Krakowa, Gdańska oraz dziś nieco zapomnianych, a niegdyś istotnych politycznie i kulturowo Biecza, Tykocina czy Grudziądza).

Fotografie starówek opatrzone są rozbudowanymi i bogatymi merytorycznie komentarzami opisującymi historię struktury urbanistyczno-architektonicznej poszczególnych miast. Nie brak tu również ciekawostek związanych z kontekstem budowli i ich dawnymi funkcjami lub rolą jaką odgrywały w ówczesnej obyczajowości.

d3l3bth

Wstępem do albumu są dwa eseje – autorstwa prof. Franciszka Ziejki i dr. Michała Wiśniewskiego – wprowadzające w historię idei miasta i prezentujące rolę jego dawnego centrum. Autorzy omawiają znaczenie miast w rozwoju cywilizacji oraz historii Polski, a także niemałą uwagę poświęcają temu co można wywnioskować o życiu ówczesnych ludzi na podstawie wyglądu architektonicznego starego miasta. Profesor Ziejka to polski uczony, historyk literatury, były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz członek Polskiej Akademii Umiejętności. Doktor Michał Wiśniewski to historyk sztuki oraz architekt, znawca poruszanej w książce tematyki.

5 lutego (wtorek), godz. 18:00
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20
wstęp wolny

d3l3bth

Podziel się opinią

Share
d3l3bth
d3l3bth