Trwa ładowanie...
d2dux5y

Za darmo: "Patrzę na: islam"

To pierwsze takie wydarzenie w Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Za darmo: "Patrzę na: islam"
d2dux5y

*Patrzę na: islam to projekt, którego celem jest przeciwdziałanie mowie nienawiści oraz przełamanie stereotypu postrzegania osób wyznających islam jako ludzi zagrażających ładowi społecznemu, który to obraz dominuje w obecnym dyskursie publicznym. Kulturalny Przegląd jest próbą ukazania, przede wszystkim za pomocą filmu, wieloaspektowości islamu, różnic międzykulturowych, bogactwa kultury, ale i ukazania muzułmanów i muzułmanek jako jednostki z ich lękami, marzeniami, problemami i sukcesami. *

Mamy dla Was plan projekcji, debat i spotkań w ramach przeglądu "Patrzę na: Islam". Odbędzie się one w czterech miastach Polski we wrześniu i październiku tego roku. Nas oczywiście najbardziej interesują warszawskie eventy. ****

Prorok, film otwarcia najważniejszego festiwalu animacji na świecie w Annecy, otworzy również przegląd Patrzę na: islam w warszawskim kinie Muranów (19 września, godz. 11.00). Pełnometrażowa animacja (nie tylko dla dzieci) według kultowego dzieła pochodzącego z Libanu amerykańskiego poety Kahlila Gibrana została wyreżyserowana przez Rogera Allersa, twórcę Króla Lwa. Jako producentka i głos jednej z głównych bohaterek, Kamili, udzieliła się Salma Hayek. Na uwagę zasługują przepiękne interludia ilustrujące zagadnienia poruszane przez tytułowego Proroka (Liam Neeson), stworzone przez gwiazdy światowej animacji, m.in. Polaka Michała Sochę, Joanna Sfara (autora komiksu Kot Rabina), Paula i Gaëtana Brizzich (Zaczarowana, Tarzan, Dzwonnik z Notre Dame) oraz muzyka skomponowana przez Gabriela Yareda (Angielski pacjent) w wykonaniu m.in. Damiena Rice'a i Yo Yo Ma. Film zostanie wyświetlony w wersji z lektorem. Polecany dla dzieci powyżej 7 roku życia. Po pokazie zapraszamy na warsztaty dla dzieci w foyer kina.

Kolejnym filmem będzie Sztuka i rewolucja, reżyseria Marco Wilms. Film dokumentuje okres dwóch i pół roku historii Egiptu – począwszy od rozpoczętej w 2011 r. arabskiej wiosny, poprzez upadek Muhammada Mursiego i Bractwa Muzułmańskiego w 2013 r., aż do upadku Hosniego Mubaraka. W tym czasie młodzi ludzie wykorzystując sztukę w inny niż dotychczas sposób, walczą o „normalną” rzeczywistość. Tu można obejrzeć galerię prac z egipskich ulic. Na warszawski pokaz zapraszamy do klubokawiarni państwomiasto (ul. Andersa 29) we wtorek 22 września o godz. 20.00.

d2dux5y

Pokaz filmu poprzedzi debata na temat „Czy muzułmanie są współczesnymi Żydami? Postrzeganie muzułmanów i muzułmanek przez społeczeństwo polskie” (państwomiasto, 22 września - wtorek, godz. 18.30).

W środę 23 września o godz 19.00 zapraszamy do kina Muranów na film otwarcia, Pieśni bez ojczyzny w reżyserii Ayata Najafiego. Pieśni bez ojczyzny to dokument brata (Ayata Najafiego) o siostrze, kompozytorce Sarze Najafi, która, pomimo panującego w Iranie zakazu występów solowych kobiet, usiłuje zorganizować koncert z udziałem artystek irańskich i francuskich. Film jest przejmującym zapisem walki kobiet o godność, wolność i prawo do swobodnego wyrażania się.

Reżyser filmu, Ayat Najafi będzie gościem pokazów i debat pod tytułem „Kobieta w islamie” w Warszawie (Kino Muranów, 23 września – środa, pokaz filmu o godz. 19.00, debata o godz. 20.40).

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu – wolny!

d2dux5y

Przeczytajcie też: 9-latka wyszła ze śpiączki w Klinice*Budzik [WIDEO]*

d2dux5y

Podziel się opinią

Share

d2dux5y

d2dux5y