Trwa ładowanie...

Za darmo: przegląd filmów białoruskich Bulbamovie

Zobacz laureatów festiwalu!

Za darmo: przegląd filmów białoruskich Bulbamovie
dbefki8
dbefki8

W dniach 19-20 października 2013 w warszawskim kinie Luna odbył się 3. Warszawski Festiwal Kina Białoruskiego BULBAMOVIE 2013, jedyna (nie tylko w Polsce) tak obszerna prezentacja kina białoruskiego, której głównym i najbardziej emocjonującym elementem jest konkurs nowych, niezależnych produkcji. Tegoroczni jurorzy przyznali, że coraz lepiej dzieje się w białoruskim kinie, wzrasta poziom techniczny, różnicuje się tematyka. Warto sprawdzi*ć, czy mieli rację!*

*Jutro o godzinie 19:00 w Domu Kultury Świt odbędzie się przegląd najlepszych filmów festiwalu. Wstęp wolny! *

Na bródnowską replikę BULBAMOVIE 2013 złożą się filmy:

Zamknij oczy (fab., reż. Neła Wasileuskaja, 13’ min.)
Czarny i biały (dok., reż. Siarhei Kołosouski) 15' – nagroda TV Belsat
Miasto (anim., reż. Andruś Takindanh, Dzianis Miżuj) 4' – Brązowa Bulba
Nie wierzę (dok., reż. Tatiana Siacko) 34' – Srebrna Bulba
Fokus (anim., reż. Maryja Matusiewicz) 5' – Złota Bulba

dbefki8

Po projekcjach odbędzie się debata o kinie białoruskim i obecnym stanie kultury naszych wschodnich sąsiadów z udziałem gości:

Janusz Gawryluk - absolwent Państwowej Szkoły Cyrkowej w Julinku, filologii białoruskiej i dziennikarstwa (Laboratorium Reportażu) na UW. Autor kina offowego. Pomysłodawca i organizator Warszawskiego Festiwalu Filmowego "Bulbamovie". Pracuje w telewizji Belsat TV nadającej niezależne programy dla odbiorców na Białorusi.

Piotr Dudanowicz – miłośnik języka białoruskiego, znawca kultury białoruskiej, propagator niezależnej białoruskiej sceny muzycznej, sympatyk słowiańskich kultur, podróżnik, uczestniczył w produkcji filmów dokumentalnych Mirosława Dembińskiego o sytuacji na Białorusi -Lekcje Białoruskiego i Muzyczna Partyzantka.

Andrei Rasiński - białoruski kulturolog i krytyk filmowy. Pisze do "Novego Chasu" i "Partizana". Wykłada w Prywatnej Mińskiej Szkole Filmowej.

dbefki8

Andriej Moskwin – slawista, adiunkt w Katedrze Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej Wydziału Lingwistyki Stosowanej UW. Wykładał m.in. na Uniwersytetach w Krasnojarsku, Sankt Petersburgu oraz Pilźnie. Pracę doktorską obronił w Instytucie Kultury Polskiej UW. Zajmuje się dramaturgią i teatrem słowiańskim. Krytyk literacki i teatralny, łumacz. Publikował na łamach czasopism: Dialog, Teatr, Twórczość, Notatnik Teatralny. Autor monografii: Stanisław Przybyszewski w kulturze rosyjskiej końca XIX – początku XX wieku (Warszawa, 2007) i Teatr białoruski: 1920-1930. Odrodzenie i zagłada (Warszawa, 2013).

Debatę poprowadzi Jacek Dziduszko

* BULBA MOVIE 2013 i debata o kinie białoruskim z organizatorami festiwalu i znawcami kultury białoruskiej*

dbefki8

* Dom Kultury Świt, 6 lutego, godz. 19:00*

dbefki8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbefki8