Trwa ładowanie...

Za darmo: Rozpoczyna się festiwal "Varsovia Cantat"

Na wszystkie koncerty i przesłuchania konkursowe publiczność ma wstęp wolny.

Share
Za darmo: Rozpoczyna się festiwal "Varsovia Cantat"
d1drbxv

Przesłuchania konkursowe XI Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego "Varsovia Cantat" odbędą się w sobotę w Warszawie. Występować i rywalizować będą zespoły chóralne z m.in. Łotwy, Estonii, Szwajcarii, Słowenii, Ukrainy, Białorusi, Węgier i Polski.

Festiwal "Varsovia Cantat" jest wydarzeniem muzycznym o międzynarodowej renomie; uczestniczy w nim elita światowej i polskiej chóralistyki.

- Bardzo nas cieszy, że przyjeżdżają do nas zespoły z wielu krajów - powiedziała PAP dyrygent Elżbieta Siczek, która przygotowuje dwa zespoły do występu w tym festiwalu-konkursie: Cameratę Varsovia w grupie chórów mieszanych oraz Canzonettę w grupie chórów dziecięcych.

d1drbxv

Zespoły wystartują w czterech kategoriach: chóry mieszane, chóry młodzieżowe, chóry dziecięce i chóry kameralne. Zgłoszone do konkursu zespoły powinny mieć w repertuarze utwór ludowy i sakralny, a także kompozycję współcześnie żyjącego twórcy.

Zespoły chóralne oceniać będzie pięcioosobowe jury: prof. Romuald Twardowski, kompozytor i pedagog z Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, który przewodzi jurorom, oraz dyrygent i sopranistka Carmen Moreno z Barcelony, dyrygent i pedagog Agnes Gerenday z Węgier, prof. Bernhard Gfrerer z Austrii i Marcin Chmiel z Towarzystwa Śpiewaczego "Lira" w Warszawie.

- Festiwal jest tylko dla muzyki a capella. Przyjeżdżają zazwyczaj bardzo dobre zespoły, w tym roku jest ich dwadzieścia. Naprawdę będzie czego posłuchać, bo jest część konkursowa, która motywuje do przybycia na festiwal zespoły chóralne reprezentujące najwyższy poziom, i jest też część koncertowa - powiedział PAP Maciej Przerwa z Towarzystwa Śpiewaczego "Lira".

Według Przerwy "chóralistyka jest najlepszą formą muzykowania, ponieważ nie ogranicza społecznie". - Aby grać na jakimś instrumencie, trzeba być tylko szczęśliwym posiadaczem zamożnej rodziny, która sfinansuje naukę muzyki i zakup instrumentów, które na ogół są bardzo drogie. A nauczyć się śpiewać może każdy, nie potrzeba do tego dużych nakładów finansowych - powiedział.

d1drbxv

"Varsovia Cantat" rozpoczęła się koncertem towarzyszącym w piątek. Przesłuchania konkursowe odbędą się w sobotę w Galerii Porczyńskich, czyli Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II, a gala finałowa, ogłoszenie wyników i rozdanie nagród - nastąpi w niedzielę w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina. Oprócz przesłuchań konkursowych można także usłyszeć chóry podczas koncertów dodatkowych, których lista ogłoszona jest na stronie internetowej organizatora konkursu www.varsoviacantat.pl.

Na wszystkie koncerty i przesłuchania konkursowe publiczność ma wstęp wolny. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Chóralny Varsovia Cantat jest organizowany od 2005 roku przez członków i sympatyków Towarzystwa Śpiewaczego Lira oraz Agencję Artystyczną Melody.

(Źródło: PAP)

d1drbxv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1drbxv
d1drbxv