Trwa ładowanie...

Za darmo: Rwanda. Granica Mroku.

Niezwykła wystawa i pokaz slajdów o niewidomych dzieciach w Rwandzie

Za darmo: Rwanda. Granica Mroku.
d1xt0s9
d1xt0s9

Ślepota towarzyszy ludziom od początku istnienia. To, jak ją traktowano, zmieniało się na całym świecie na przestrzeni wieków. Podczas gdy dziś w Polsce istnieje szereg udogodnień dla niewidomych, w wielu częściach świata grupa ta jest zupełnie marginalizowana. Niewidome dzieci często nie doświadczają należytej opieki, nie mają szans na edukację, a jako dorośli na pracę w jakimkolwiek zawodzie. Taka sytuacja ma miejsce również w wielu krajach afrykańskich.

Jest jednak światełko w tunelu. W górzystej Rwandzie, w małej miejscowości Kibeho istnieje miejsce, gdzie niewidome dzieci zdobywają wiedzę i wykształcenie, tak samo, jak ich widzący rówieśnicy - mówią Angelika Bajkiewicz i Magdalena Król autorki wystawy "Afryka usłyszana", która otwiera się jutro w praskim Sensie Nonsensu. Wystawie będzie towarzyszyć pokaz slajdów wraz z opowieścią o niewidomych dzieciach w Rwandzie. Spotkanie jest częścią spotkań podróżniczych Totutotam , które od prawie 4 lat odbywają się w Sensie Nonsensu. Tu, w luźnej, kawiarnianej atmosferze można porozmawiać o tych podróżach, które już za nami, i o tych, które dopiero planujemy.

Dlaczego ślepota jest w Rwandzie uznawana za zemstę przodków? Jak wytłumaczyć niewidomemu dziecku czym jest tęcza? Skąd ma wiedzieć jak pokonać drogę z internatu do budynku szkoły? -* o sytuacji dzieci niewidomych w doświadczonej bratobójczą rzezią Rwandzie opowiedzą jutro:*
Angelika Bajkiewicz: absolwentka pedagogiki niepełnosprawnych intelektualnie i tyflopedagogiki na APS. Jest w trakcie studiów z zakresu pedagogiki integracyjnej i włączającej. Od 14 lipca do 18 października przebywała na placówce Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, gdzie z ramienia Fundacji Usłyszeć Afrykę realizuje projekt "Wspieranie rozwoju systemu szkolnictwa specjalnego w Rwandzie poprzez realizację cyklu szkoleń dla personelu pedagogicznego z Ośrodka dla Niewidomych w Kibeho”.
Magdalena Król: abslolwentka edukacji i rehabilitacji niewidomych na APS, oligofrenopedagog, terapeuta wczesnej interwencji. Obecnie nauczyciel kształcenia zintegrowanego i orientacji przestrzennej w Zespole Szkół Specjalnych na 101 w Warszawie, terapeuta widzenia w Centrum Mowy i Ruchu "ELF" w Warszawie.

d1xt0s9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xt0s9