Trwa ładowanie...

Za darmo: spacer po Szmulowiźnie

Poznaj Szmulowiznę z przewodnikiem - Praga Północy, czy Praga Północ?

Za darmo: spacer po Szmulowiźnie
ds339p2
ds339p2

W najbliższą niedzielę, 5 października Rafał Dąbrowiecki, przewodnik i entuzjasta Warszawy zaprasza na kolejny spacer z cyklu Butem po Wawie. Tym razem uczestnicy wycieczki będą mieli okazję poznać praską Szmulowiznę.

Szmulowizna - tą egzotyczną nazwą określa się charakterystyczny praski półwysep z trzech stron otoczony torami kolejowymi. Niektórzy twierdzą, że nazwa ta wzięła się od szmuglowania czy też innych działań niezgodnych z prawem, ale zgodnych z obiegową opinią o tym miejscu. Podczas wycieczki zweryfikujemy ile prawdy w tej opinii i skąd faktycznie wzięła się nazwa tego fascynującego fragmentu miasta. Zobaczymy jak dziś wyglądają Szmulki i jakie relikty przedwojennej Pragi można tam odnaleźć. Spacerowicze
dowiedzą się się m. in.

- jak w kilka minut upić dzielnicę,
- jak spieniężyć starą lokomotywę na skupie złomu,
- czy Karwowski budował również na Szmulkach,
- gdzie mieszkałaby Fiona, gdyby Shreka kręcono na Szmulowiźnie,
- gdzie parkował mobilny żłobek i jak wyglądał,
- która praska fabryka produkowała głównie strajki,
- dlaczego filantropi powinni strzec się rowerów,
- czy efektowna rozbiórka kamienicy może być nieefektywna,
- gdzie działał szmulkowski Wedel,
- czy wytwarzanie farb i kondensatorów może iść w parze z produkcją makaronu;

ds339p2

Po tym fascynującym, a wciąż jeszcze słabo znanym skrawku miasta oprowadzi Rafał Dąbrowiecki, przewodnik i miłośnik Warszawy, który tak o sobie i swojej pasji pisze na internetowym blogu: „Niemal każdy ocalały z pożogi wojennej mur, słup czy fragment bruku jest w stanie opowiedzieć zajmującą historię. Skrywa w sobie zagadkę, której rozwiązanie jest źródłem ogromnej satysfakcji. Nie ma też nic przyjemniejszego niż móc podzielić się tą tajemnicą z kimś innym”. Rafał Dąbrowiecki regularnie organizuje ciekawe spacery w miejsca, które zazwyczaj omijają wycieczki.

Zbiórka 05 października o godzinie 13:00 na ul. Ząbkowskiej przed wejściem na teren Konesera. Wycieczka nie powinna zająć więcej niż 2 godziny. Spacer jest bezpłatny, ale jeśli ktoś poczuje potrzebę wynagrodzenia przewodnika napiwkiem, ten z pewnością nie będzie miał nic przeciwko.

ds339p2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ds339p2