Za darmo: Wykład, którego nie było

Co by powiedział Le Corbusier w 1933 roku w Warszawie
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Za darmo: Wykład, którego nie było

Centrum Architektury zaprasza na nietypowy wykład, a mianowicie na rekonstrukcję wykładu, który... nigdy się nie odbył. W maju 1933 roku Le Corbusier planował zatrzymać się w Warszawie w drodze do Moskwy, na IV zjazd CIAM Congres International d’Architecture Moderne). W prasie ukazały się zapowiedzi, a warszawscy architekci z niecierpliwością oczekiwali spotkania z papieżem modernizmu. Jednak, gdy pod naciskiem władz ZSRR odwołano moskiewski zjazd awangardy, Le Corbusier odwołał także wizytę w Warszawie. Nigdy więcej tu nie przyjechał.

Tekst odczytu się nie zachował. Może nawet nigdy nie powstał. Jednak lektura zapisków Le Corbusiera z tamtego okresu pozwala na rekonstrukcję wykładu, który mógł w 1933 roku wygłosić dla warszawskiej publiczności.

W auli Szkoły Głównej Handlowej, która już wtedy istniała i mogła gościć słynnego architekta, odbędzie się po 79 latach wykład, na który wtedy czekano. Warszawska publiczność w 2012 roku będzie mogła wysłuchać odczytu „Fabryka szczęścia” – o tym, jak architektura, w połączeniu z nową organizacją pracy i społeczeństwa mogą nas uczynić szczęśliwymi ludźmi.

Wykład zostanie wygłoszony w języku francuskim i będzie tłumaczony na żywo. Tekst wykładów na podstawie tekstów Le Corbusiera napisał dr Andrzej Leśniak.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rejestracja: rejestracja@centrumarchitektury.org

Szkoła Główna Handlowa, Aula A, budynek A,
ul Rakowiecka 24, wejście od ulicy Rakowieckiej
20 października, godz. 19
Organizatorzy proszą o przyjście przed czasem. Nie ma możliwości wpuszczania widzów do sali w trakcie wykładu.

Podziel się
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.