Trwa ładowanie...
d3poq7j

Za wjazd do centrum Warszawy zapłacisz jak za parkowanie?

Warszawa, Kraków i Sopot analizują takie rozwiązanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Za wjazd do centrum Warszawy zapłacisz jak za parkowanie?
d3poq7j

Wjazd do centrum miasta za dodatkową opłatą może pojawić się także w Polsce - informuje portal money.pl - Z rozmów, jakie prowadziliśmy, wiemy, że co najmniej trzy miasta byłyby skłonne przyjąć tego typu rozwiązanie. Mówię o stolicy, Krakowie oraz Sopocie - ujawnił w programie #dziejesienazywo Marek Cywiński z firmy Kapsch Telematics Services. Testy takiego rozwiązania nawet już trwają. Aby system mógł jednak zostać wdrożony, najpierw zmienione musi zostać prawo.

Firma Kapsch wprowadziła strefy ograniczonego dostępu już w kilkudziesięciu miastach w Europie. Liderami pod tym względem są Włochy, które w ten sposób blokują wjazd do centrów swoich zabytkowych metropolii. Podobne rozwiązania funkcjonują także w Londynie czy Goteborgu.

- To jest sterowanie popytem i podażą dostępu do centralnej infrastruktury w mieście - mówił Cywiński w #dziejesienazywo.

d3poq7j

Jak tłumaczył, system polega na montażu kamer, które rejestrują pojazdy wjeżdżające do danej strefy. Możliwe jest też wprowadzenie wyłączeń - np. do centrum wjeżdżać mogliby za darmo jedynie kierowcy w autach zarejestrowanych w danej dzielnicy. Pozostali musieliby płacić. W jaki sposób?

- To może być portmonetka elektroniczna, SMS, kontakt telefoniczny z centrum obsługi klienta. Tych możliwości komunikacji jest więcej. Może być odroczona płatność, czyli wjechałem i muszę w ciągu określonego okresu uiścić opłatę - tłumaczył Cywiński, dodając, że nie potrzebne są żadne dodatkowe urządzenia.

Podawał też przykład miast, w których wprowadzono opłaty za wjazd do miasta, co bardzo spodobało się lokalnym społecznościom. W Polsce takie rozwiązania mogłoby ograniczać ruch i zmniejszać np. smog.

Testowanie systemu

d3poq7j

Testy takiego systemu są prowadzone przez Kapsch i Politechnikę Warszawską w stolicy na ulicy Nowy Świat. Od lat jest ona wyłączona z ruchu - poruszać mogą się po niej jedynie taksówki i autobusy. Celem testu jest zbadanie skali zjawiska łamania zakazu wjazdu przez pojazdy nie mające do tego stosownych uprawnień. Kierowcom nie są jednak wystawiane mandaty.

Cywiński przypomniał, że choć wśród samorządowców jest wola wprowadzenia opłat za wjazd do centrum, to na razie mają oni związane ręce.

- Prawo na to nie pozwala. Zmiana ustawy bodajże w 2003 roku spowodowała, że odebrano miastom prawo pobierania pożytku za korzystanie z infrastruktury miejskiej, czyli w tzw. ustawie parkingowej - mówił Cywiński.

Przeczytaj też: Kibice Legii poprawili napis "Tęsknię za Tobą, Żydzie"

d3poq7j

Podziel się opinią

Share
d3poq7j
d3poq7j