Trwa ładowanie...
d2leyp3

Żabczyński doczekał się pamiątkowej tablicy

Płyta poświęcona aktorowi zawiśnie na Saskiej Kępie
Share
Żabczyński doczekał się pamiątkowej tablicy
d2leyp3

Jutro 28 maja o godz. 18.00 na jednym z budynków przy ul. Łotewskiej 4 uroczyście odsłonią tablice upamiętniającą Aleksandra Żabczyńskiego. "Żaba", jak zwracali się do niego przyjaciele, znany jest niemal każdemu warszawiakowi. Najbardziej rozpoznawalny aktor polskiego kina międzywojennego, amant łączący w sobie wszystkie pożądane przez kobiety cechy. Łamał niewieście serca, a serca kinomanów podbijał bezpowrotnie.

Aktorstwo początkowo miało być dla niego odskocznią od poważniejszych zajęć. Dopiero za namową kolegi wstąpił do szkoły filmowej, a później do nowo tworzonego instytutu teatralnego "Reduta", którego założycielem był Juliusz Osterwa. Od tego momentu rozpoczęła się jego prawdziwa przygoda i praca aktorska. Zagrał w 26 filmach, w których tworzył niezwykłe kreacje, pamiętane do dziś. W komediach łączył ze sobą lekkość i nutę arystokratycznej wyniosłości. Miał jedyny w swoim rodzaju sceniczny urok „niebieskiego ptaka”.

Żabczyński, warszawiak z krwi i kości, związany był z Saska Kępą od 1949 roku. Wraz z żoną zamieszkał kamienicę przy ul. Łotewskiej 4. Tu mieszkał aż do przedwczesnej śmierci w 1958 roku. Do dziś pod tym adresem mieszka jego rodzina, a drzwi nadal zdobi mosiężna tabliczka z nazwiskiem „ Żabczyńscy”.

d2leyp3

To właśnie na tym budynku zawisła pamiątkowa tablica, której uroczyste odsłonięcie nastąpi jutro, 28 maja o godzinie 18.00.

Przeczytaj też: Nie oddałeś jeszcze krwi? Nic straconego

d2leyp3

Podziel się opinią

Share
d2leyp3
d2leyp3