Trwa ładowanie...
d1g25f8

Ząbkowską zamkną dla samochodów, ale otworzą dla artystów

Wszystko z powodu "Otwartej Ząbkowskiej". To może być jeden z najciekawszych projektów artystycznych tego lata
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ząbkowską zamkną dla samochodów, ale otworzą dla artystów
d1g25f8

200-metrowy odcinek Ząbkowskiej, między Brzeską a Targową, w wakacyjne weekendy stanie się nie tylko deptakiem, ale i wielką sceną, kuchnią, kinem i pracownią artysty. 11 lipca ruszy wyjątkowy projekt pod hasłem "Otwarta Ząbkowska".

To zupełnie nowa formuła działań artystycznych, która powstała z potrzeby zamanifestowania przez praskie środowiska twórcze swojej obecności. Organizatorzy chcą przypomnieć, że rewitalizacja Pragi zaczęła się od momentu pojawienia się ich na w tej części Warszawy, blisko dwadzieścia lat temu. Zamknięta dla ruchu samochodów ulica Ząbkowska stanie się deptakiem i sceną, a sąsiadujące z nią podwórka, placyki i zaułki - kinem, teatrem, pracownią, klubem poetyckim, miejscem zabawy, ale przede wszystkim będzie to ulica spotkań.

- Inspirujemy się świetnymi realizacjami, których byliśmy obserwatorami, uczestnikami i współtwórcami, m.in.: Sąsiedzi dla Sąsiadów, Noc Pragi, Święto Ulicy Ząbkowskiej. Tym, co nas łączy, jest idea współdziałania: angażowania lokalnej społeczności, integracji środowisk artystów, przedsiębiorców, społeczników i mieszkańców dzielnicy – mówią twórcy i inicjatorzy projektu: Klaudia Kudelska, Paulina Dmitruk, Krzysiek Kudelski, Bartek Świętek, Adam Reinhard, Andrzej Zielak Iwulski, Tomek Kaliński.

d1g25f8

Na czas projektu Ząbkowska ma stać się miejscem artystów, ale przede wszystkim aktywnego współuczestnictwa. Organizatorzy chcą by na czas projektu praska ulica zamieniła się w forum społecznościowe, gdzie wszelkie granice między organizatorami, widzami, estradą i obserwatorami zanikną.

- Uzupełnione o różnorodne i wpisane w lokalny charakter warsztaty edukacyjne, artystyczne i hobbystyczne, happeningi i akcje w przestrzeni jedynej takiej ulicy w Warszawie pozwoli upomnieć się o Pragę, wskazując na jej niezwykłą rolę w miejskiej tkance stolicy - dodają organizatorzy.

Projekt rozpocznie się 11 lipca. Przez trzy kolejne weekendy, a także 22-23 sierpnia i 5-6 września, Ząbkowska zmieni się nie do poznania. Niebawem na oficjalnej stronie otwartazabkowska.pl pojawi się plan wydarzeń, w których mieszkańcy Warszawy będą mogli wziąć udział.

Przeczytaj też: Za darmo: koncerty i pokazy filmów sensacyjnych we Włochach

d1g25f8

Podziel się opinią

Share
d1g25f8
d1g25f8