Trwa ładowanie...
d27bw4p

Zaćmienie Księżyca 2018. Kiedy i gdzie oglądać?

Całkowite zaćmienie Księżyca w Warszawie nastąpi 27 lipca 2018 roku. Zbieg kosmicznych okoliczności sprawi, że będzie to najdłuższe takie zjawisko od wieku. Potrwa godzinę i 43 minuty.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Podczas piątkowego zaćmienia na chwilę zgaśnie PGE Narodowy i Centrum Nauki Kopernik
Podczas piątkowego zaćmienia na chwilę zgaśnie PGE Narodowy i Centrum Nauki Kopernik (East News, Fot: Stanisław Kowalczuk)
d27bw4p

W nadchodzący piątek warto skierować wzrok na nocne niebo. Tegoroczne zaćmienie Księżyca to wyjątkowe zdarzenie dla każdego miłośnika astronomii. Chodzi o najdłuższe od 100 lat przysłonięcie tarczy naturalnego satelity Ziemi przez jej cień podczas pełni. Jednocześnie Księżyc w lipcu osiągnie apogeum, czyli będzie znajdował się w najdalszym punkcie od swojego kosmicznego sąsiada. To dlatego zaćmienie potrwa aż 1 godzinę i 43 minuty.

Zaćmienie Księżyca - lipiec 2018 [GODZINA]

Wyjątkowe zjawisko zacznie się mniej więcej już o 20.30. Pełne zaćmienie Księżyca w 2018 roku rozpocznie się około 21.30 i ma zakończyć się dopiero około 23.00. Cień Ziemi pokryje całą powierzchnię Srebrnego Globu o 22.20. Księżyc będzie znajdował się wtedy na tle gwiazdozbioru Koziorożca.

d27bw4p

W niebo z pewnością będą spoglądać mieszkańcy Afryki Wschodniej i Bliskiego Wschodu oraz Azji Centralnej, ponieważ i tam zaćmienie będzie dobrze widoczne. Co ciekawe, kolor Księżyca przybierze tego wieczoru charakterystyczną, "krwawą" barwę. To wynik załamania światła słonecznego przechodzącego przez ziemską atmosferę.

Całkowite zaćmienie Księżyca 2018 - jak często występuje?

Lipcowe zaćmienie będzie pierwszym takim zjawiskiem od 28 września 2015 roku. Kolejne przypadnie 21 styczna 2019 roku. Jednak w tym przypadku to zjawisko astronomiczne będzie kumulacją aż trzech czynników. Naturalny satelita będzie wydawał się mniejszy niż zwykle za sprawą znajdowania się w apogeum swojej orbity.

d27bw4p

Jego wschód nastąpi w godzinach wieczornych, dlatego nie będzie problemu ze znalezieniem Księżyca na nocnym niebie. A dodatkowo akurat 27 lipca 2018 roku wypada pełnia, więc czerwona sylwetka zostanie bez trudu dostrzeżona gołym okiem przez każdego.

Jednocześnie w tym samym dniu wypada tzw. wielka opozycja Marsa względem Słońca. Ostatni raz nałożenie się tylu zbiegów okoliczności wystąpiło 11 sierpnia 1356 roku, a na kolejne trzeba poczekać aż do 26 kwietnia 2488 roku. Tak przynajmniej wynika z obliczeń ekspertów Uniwersytetu Opolskiego.

Całkowite zaćmienie Księżyca 2018 - gdzie oglądać?

W Warszawie na amatorów obserwacji nocnego nieba czeka prawdziwa uczta. Najlepsze do tego warunki będą nad Wisłą, w Parku Odkrywców przy Centrum Nauki Kopernik. Jego pracownicy udostępnią mieszkańcom stolicy teleskopy i wyjaśnią, w jaki sposób dochodzi do tak rzadkich i widowiskowych zdarzeń astronomicznych.

d27bw4p

Aby jeszcze bardziej ułatwić wypatrywanie Księżyca tej nocy, CNK wraz ze stadionem PGE Narodowy uzgodniło wyłączenie podświetlenia tych dwóch obiektów na czas zaćmienia. Dzięki temu niezwykłe zjawisko będzie można oglądać bez obawy, że Srebrny Glob zostanie zdominowany przez miejską iluminację.

PRZECZYTAJ TEŻ: Amerykański astronauta pozdrawia warszawiaków z kosmosu!

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

ZOBACZ WIDEO: Ciekawe zjawiska na nocnym niebie w 2018 roku

d27bw4p

Podziel się opinią

Share

d27bw4p

d27bw4p