Trwa ładowanie...
d3ny5ax

Zaginione dzieło odnalezione w Warszawie. To obraz Jana Styki "Neron w Baiae"

Wartość obrazu "Neron w Baiae" szacuje się na kilkaset tysięcy złotych. Dzieło Jana Styki odnalazło się w jednym z domów aukcyjnych w Warszawie. Wcześniej było ono zarejestrowane w Katalogu Strat Wojennych.
Share
Warszawa. Zaginiony obraz "Neron w Baiae" Jana Styki odnaleziony.
Warszawa. Zaginiony obraz "Neron w Baiae" Jana Styki odnaleziony.Źródło: Policja, Fot: Policja.pl
d3ny5ax

Stołeczni policjanci z wydziału kryminalnego zabezpieczyli bezcenne dzieło. Chodzi o zaginiony obraz Jana Styki.

Warszawa. "Neron w Baiae" Jana Styki odnaleziony

"Neron w Baiae" - bo tak się ten obraz nazywa, zaginął po II wojnie światowej. Znalazł się nawet w Katalogu Strat Wojennych, prowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tak samo jak "Orlęta Lwowskie" Stanisława Batowskiego.

d3ny5ax

Oferowane dzieło Jana Styki przedstawia Nerona - cesarza rzymskiego - siedzącego w kamiennym fotelu z tygrysem u stóp. W tle widoczna jest góra ziejąca ogniem, która zniszczyła nie tylko Baiae, ale również Pompeje. Postać Nerona, w kompozycji Jana Styki, została ujęta z profilu z niezwykle niepokojącym wyrazem twarzy oraz nieobecnym spojrzeniem w dal.

Czytaj też: Odzyskano słynny obraz Gierymskiego z 1869 roku. Zaginął podczas II wojny światowej

Zobacz też: Kulisy spotkania z Andrzejem Dudą. Piotr Zgorzelski: moim zdaniem prezydent już tę ustawę podpisał

Warszawa. "Neron w Baiae" Jana Styki w... domu aukcyjnym

Jak udało się odnaleźć dzieło? Bezcenny obraz Jana Styki został wystawiony do sprzedaży w jednym z domów aukcyjnych na terenie Warszawy.

d3ny5ax

Policjanci stale monitorują rynek antykwaryczny, sprawdzają oferty domów aukcyjnych i galerie, korzystają z Krajowego Wykazu Zabytków Skradzionych lub Wywiezionych za Granicę Niezgodnie z Prawem. W ten sposób "Neron w Baiae" wpadł w ręce stołecznych policjantów.

Warszawa. "Neron w Baiae"Jana Styki wart kilkaset tysięcy złotych

Na przestrzeni ostatnich lat policjanci wydziału kryminalnego Komendy Stołecznej Policji odzyskali dziesiątki unikatowych obrazów oraz dzieł sztuki, których wartość to kilka milionów euro.

d3ny5ax

Wartość obrazu Jana Styki szacowana jest na kilkaset tysięcy złotych. Funkcjonariusze KSP będą sprawdzać, w jaki sposób obraz "Neron w Baiae" trafił do domu aukcyjnego oraz to, czy jego pracownicy wiedzieli o pochodzeniu dzieła i jego zarejestrowaniu w Katalogu Strat Wojennych.

Obecnie płótno znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

    Policja
Źródło: Policja, Fot: Policja.pl

Byliście świadkami nietypowego zdarzenia? Dajcie znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na Wasze zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d3ny5ax

Podziel się opinią

Share
d3ny5ax
d3ny5ax