Trwa ładowanie...
d2gquab

Zagracona Warszawa. Co robi Straż Miejska?

Na warszawskich ulicach często spotkamy wraki samochodów, które ostatni raz brały udział w ruchu wiele lat temu lub kompletnie się do tego ruchu nie nadają. Są po prostu wielkimi blaszanymi śmieciami, gratami, które powinny zniknąć z ulic Warszawy. Usuwaniem ich zajmuje się Straż Miejska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zagracona Warszawa. Co robi Straż Miejska?
Zagracona Warszawa. Co robi Straż Miejska? (Archiwum prywatne)
d2gquab

Jak informują strażnicy miejscy, w pierwszych 4 miesiącach roku usunęli z ulic stolicy aż 1163 porzucone pojazdy. To aż o 300 więcej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. Na parkingach i podwórkach wciąż zalegają wraki, które szpecą krajobraz i stwarzają zagrożenie dla mieszkańców. Liczba usuniętych aut świadczy o tym, że praca strażników miejskich jest w tym zakresie bardzo potrzebna.

Warszawa. Straż miejska usuwa wraki ze stołecznych ulic

Według przedstawionych przez straż miejską statystyk, najwięcej porzuconych samochodów znaleziono na Mokotowie - na 152, Pragi Południe - 126 i Targówka - 111. Najmniej zagracone okazały się ulice Rembertowa i Wesołej, odpowiednio 12 i 11 wraków. Podobnie było rok temu - wówczas również w czołówce znalazły się Mokotów, Praga Południe i Targówek, a ogólnie straż miejska usunęła wtedy 833 pojazdów z warszawskich ulic.

d2gquab

Warszawska Straż Miejska na stronie internetowej zaznacza, że wiele spośród usuwanych przez nią wraków stwarza spore zagrożenie, zarówno dla ruchu, jak i dla pieszych. - Często wraki są niezabezpieczone przed dostępem osób trzecich. Z pojazdów wystają elementy uszkodzonej karoserii. Zagrożeniem mogą być również wybite szyby. Czasami pojazdy są tak zdewastowane, że trudno w pierwszej chwili stwierdzić z jaką marką mamy do czynienia. Zdarza się, że część z wraków dosłownie służy za śmietniki. Nie tylko same pojazdy są zanieczyszczone odpadami, ale również teren wokół nich. W przypadku kiedy pojazd stanowi zagrożenie, bezzwłocznie wydawana jest dyspozycja jego usunięcia. W innych sytuacjach nasze czynności zmierzają do zmobilizowania właściciela pojazdu, tak aby to on usunął wrak lub przywrócił pojazd do stanu użytkowego - informują strażnicy.

Zobacz także:Wybory 2020. Krytyka Rafała Trzaskowskiego. Sebastian Kaleta przypomina "niespełnione obietnice"

Czasami zdarza się jednak, że ktoś zatęskni za swoim wrakiem i pragnąłby go odzyskać. Dla stęsknionych mamy dobrą informację - Straż Miejska przetrzymuje zdezelowane pojazdy, by dać właścicielom szansę na odbiór. - Auta usuwane są na wytypowane parkingi. Tam jeszcze przez jakiś czas czekają, aż zgłoszą się po nie ich właściciele. Jeżeli w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia, pojazd nie zostanie odebrany, uznaje się, że został on porzucony z zamiarem wyzbycia się. Wówczas z mocy ustawy przechodzi na własność gminy i poddawany jest recyklingowi.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2gquab

Podziel się opinią

Share

d2gquab

d2gquab