Trwa ładowanie...

Zanieczyszczenie powietrza w stolicy. Inspektorat przygotuje aplikację

Teraz każdy będzie mógł sprawdzić aktualne wyniki

Zanieczyszczenie powietrza w stolicy. Inspektorat przygotuje aplikację
d1c8oad

W Warszawie nie jest tak źle z czystością powietrza jak w Pekinie, ale bardzo często normy są przekraczane. By ułatwić dostęp do aktualnych i wiarygodnych danych o stanie powietrza, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przygotowuje specjalną aplikację na telefony komórkowe.

W ostatnich dniach w mediach pokazało się sporo alarmujących informacji o wyjątkowo dużym zanieczyszczeniu powietrza w stolicy. Jak się okazało, dane pochodziły z niewiarygodnych portali . Jak wyjaśniała Krystyna Barańska z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, chodziło o chińskie serwery, które ściągają dane z WIOŚ, ale w czasie transmisji są zniekształcane.

- Stężenia pokazywane na chińskich serwerach były nawet 10-krotnie większe niż rzeczywiście u nas na stacjach - mówiła IAR Barańska i apellowała, żeby jakość powietrza w Warszawie sprawdzać tylko na portalu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Są tam wyniki aktualizowane na bieżąco ze stacji pomiarowych, ale też prognozy na kolejny dzień.

Dodatkowo, jak powiedział WawaLove.pl Bartosz Milczarczyk, rzecznik Ratusza, na chińskich stronach podawano dane z mierników, które zostały zlikwidowane w 2013 roku. - W żaden sposób wyniki nie mogły być wiarygodne - mówił Milczarczyk. Rzecznik dodał też, że na chińskim portalu można znaleźć wyniki dotyczące substancji, które nie są monitorowane na wskazanych stacjach pomiarowych.

d1c8oad

Aplikacja już wkrótce

Co nie zmienia faktu, że problem istnieje. Ostatnio w Warszawie notowane były kilku, kilkunastoprocentowe przekroczenia niebezpiecznych pyłów w powietrzu. Inspektorat szacuje, że miasto produkuje 40% zanieczyszczeń, a 60 % napływa z masami powietrza z okolicznych miejscowości.

GIOŚ przypomina też, że aktualne dane o jakości powietrza należy sprawdzać na stronach internetowych wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska, bowiem wyniki pomiarów udostępniane przez inne podmioty mogą być niewiarygodne.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, aby ułatwić dostęp do aktualnych danych o stanie powietrza w Polsce, przygotowuje aplikację na telefony komórkowe. Będzie gotowa w najbliższych tygodniach. Znajdziemy ją na stronach GIOŚ .

Pani Prezydent,To jest odczyt z dzisiaj ze stacji pomiaru przy Alei Niepodległości. Powietrze jest bardzo złej jakoś...

d1c8oad
d1c8oad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c8oad