Trwa ładowanie...

Zapłacimy trzy razy więcej za parkowanie? Ministerstwo pracuje nad ustawą

Władze samorządowe zyskają prawo do zwiększenia opłat parkingowych.

Zapłacimy trzy razy więcej za parkowanie? Ministerstwo pracuje nad ustawą
d4cogst
d4cogst

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad ustawą w ramach projektu partnerstwa publiczno-prawnego. Nowe postanowienie ma umożliwić władzom samorządowym podwyżkę cen za parking w centrum miast. Ile zapłacą warszawiacy?

Jak komentuje dla WawaLove.pl Ministerstwo Rozwoju, nowa ustawa ma ustalać maksymalną wysokość za opłatę parkingową w centrum miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Jej wysokość uzależniona będzie od średniego wynagrodzenia jego mieszkańców. W Warszawie, jak podaje Polskie Radio, może to być podwyżka do ok. 9 zł za godzinę.

Przypominamy, że obecna stawka za pierwszą godzinę parkowania w strefie płatnego parkowania w centrum stolicy wynosi 3 zł.

- Projekt wprowadza nowe narzędzie dla władz samorządowych. Dochód, który uzyskają tytułem wzrostu cen parkingowych, mogą zatrzymać na własne działania. Cele muszą należeć jednak do kategorii oznaczonych, tzn. można przeznaczyć je wyłącznie na ochronę środowiska czy poprawę transportu - komentuje dla WawaLove.pl departament komunikacji.

Podwyżka cen może spowodować rezygnację mieszkańców z poruszania się samochodami emitującymi spaliny. W ten sposób miasta mogą walczyć ze swoim największym problemem – smogiem.

d4cogst

Problem zanieczyszczenia Warszawy

16 lutego br. WawaLove.pl przekazywało informację o alarmie smogowym. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radziło wówczas, by zrezygnować ze spacerów i uprawiania sportu na zewnątrz. Zalecało również ograniczenia w wietrzeniu pomieszczeń, a także do korzystania z komunikacji miejskiej, a nie samochodu. Osoby, które cierpią na choroby krążenia lub układu oddechowego proszone były o kontakt z lekarzem.

Problem jest na tyle poważny, że zainteresował się nim Greenpeace Polska. Dzień po najpoważniejszym zanieczyszczeniu powietrza, 17 lutego wystosowano skargę do Komisji, pod którą podpisało się 24 tys. osób.

"Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie. Co roku z powodu smogu w naszym kraju przedwcześnie umiera blisko 50 tys. osób. Mamy dosyć bezczynności kolejnych rządów i stawianiu węgla ponad zdrowiem obywateli. Apelujemy do Komisji Europejskiej o pilne zajęcie się problemem łamania przez Polskę unijnych norm jakości powietrza, szczególnie w zakresie przekroczeń norm rakotwórczego benzo(a)pirenu" - brzmiał fragment skargi.

Na początku września organizacja Miasto jest Nasze wystąpiła do władz Warszawy z petycją podpisaną przez 1000 warszawiaków, w której żądali od prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz zmiany informowania mieszkańców o poziomie zanieczyszczenia powietrza. - Nie mamy płuc z żelaza – komentował Maciej Czapliński, autor petycji.

d4cogst

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl

*Przeczytaj też: Przykuł graficiarza łańcuchem do tramwaju. Ruszy postępowanie dyscyplinarne *

d4cogst
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cogst