Trwa ładowanie...
d42bx4p

Zdjęcia starego Grochowa

Warto powspominać.
Share
Zdjęcia starego Grochowa
d42bx4p

Grochów jest obszarem o charakterze mieszkaniowo-przemysłowym umiejscowionym na terenie dzielnicy Praga-Południe.

Historia tej części Warszawy sięga XIII wieku, kiedy w tym miejscu istniało Grochowo. Stanowiło ono część dóbr kamioneckich należących do biskupa płockiego. Teren został wykupiony przez króla Stanisława Augusta i podarowany bratankowi - Poniatowskiemu.

25 lutego 1831 roku miała tu miejsce bitwa pod Olszynką Grochowską. Uczestniczyły w niej wojska polskie dowodzone przez Józefa Chłopickiego przeciwko wojskom rosyjskim pod dowództwem Iwana Dybicza.

d42bx4p

W 1916 roku Grochów przyłączono do Warszawy. Taką nazwę nosiła dzielnica o powierzchni zbliżonej do obecnej Pragi-Południe. Znaczny rozwój Grochowa nastąpił po 1951 roku, kiedy zaczął się rozbudowywać przemysł.

Przez Grochów przebiegają ważne arterie, takie jak ulica Ostrobramska, al. Stanów Zjednoczonych, ul. Grochowska, al. Waszyngtona. Centrum komunikacyjnym Grochowa jest rondo Wiatraczna, gdzie krzyżują się trzy szlaki komunikacyjne: al. Stanów Zjednoczonych, al. Waszyngtona i ulica Grochowska.

*Te piękne, stare zdjęcia zebrano na funpage'u "Praga Południe XX wieku". *Zbiór jest naprawdę imponujący - na zdjęciach widzimy Grochów tuż przed wojną, w jej trakcie i po jej zakończeniu. Obserwujemy na nich dzielnicę, która rozwija się i buduje.

d42bx4p

Podziel się opinią

Share
d42bx4p
d42bx4p