Trwa ładowanie...
erwin axer

Zmarł Erwin Axer

Wybitny reżyser teatralny miał 95 lat

Share
Zmarł Erwin Axer
d1wvzn3

W niedzielę, w wieku 95 lat, zmarł Erwin Axer jeden z najwybitniejszych twórców powojennego teatru w Polsce.

Axer urodził się w 1917 roku w Wiedniu. W 1939 roku ukończył Wydział Sztuki Reżyserskiej Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Debiutował w Teatrze Narodowym sztuką „Księżyc nad Karybami” Eugene’a O’Neilla. Podczas wojny brał udział w powstaniu warszawskim. W 1946 roku został kierownikiem Teatru Kameralnego Domu Żołnierza w Łodzi, który przeniósł się do Warszawy i zmienił nazwę na Teatr Współczesny. Funkcję tę pełnił do 1981 roku. Od 1962 roku Axer zaczął reżyserować przedstawienia teatralne nie tylko w Polsce, ale i za granicą. W latach 1949-1979 był pedagogiem w warszawskiej PWST. Publikował liczne eseje i małe formy literackie. Należał do PZPR.

W 2008 roku Erwin Axer otrzymał tytuł honorowego obywatela Warszawy. Po jego śmierci Hanna Gronkiewicz-Waltz napisała w nekrologu:

Nauczyciel i mistrz teatru, ceniony na świecie reżyser o niezwykłej wizji, pedagog, wychowawca. Przez ponad 30 lat legendarny dyrektor Teatru Współczesnego w Warszawie. Powstaniec Warszawski. Honorowy obywatel miasta stołecznego Warszawy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1wvzn3

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wvzn3
d1wvzn3