Trwa ładowanie...

Zmarła 83-latka. Sprawę zbada Rzecznik Praw Pacjenta

Rzecznik Praw Pacjenta zbada sprawę śmierci 83-letniej kobiety. Nie została przyjęta do Szpitala Bródnowskiego, dokąd przywiozło ją pogotowie. Według lekarzy z SOR kobieta już nie żyła.

Share
Zmarła 83-latka. Sprawę zbada Rzecznik Praw PacjentaŹródło: PAP
d2lu8hq

Sprawę opisał TVN Warszawa.

Do zdarzenia doszło w czwartek 14 maja. Dyspozytor z Serocka otrzymał zgłoszenie o kobiecie w ciężkim stanie, która miała problemy z oddychaniem. Do 83-latki wysłano karetkę.

Jak przekazała TVN Warszawa rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" Anna Smereka, w pojeździe nastąpiło zatrzymanie krążenia. Kobieta była reanimowana. W trakcie, kiedy karetka wjechała na teren Szpitala Bródnowskiego, ratownicy wykonywali masaż serca.

d2lu8hq

Tam lekarze z SOR stwierdzili, że kobieta nie żyje i w związku z tym już jej nie przyjmą. Na miejsce została wezwana policja. Jak twierdzi rzeczniczka, wszystko działo się w pomiędzy godz. 17 a 21.

Według szpitala, pacjentka w momencie przyjazdu karetki na SOR już nie żyła.

- Otrzymaliśmy jednolite stanowisko zespołu lekarzy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Dodatkowo sprawdziliśmy sekunda po sekundzie monitoring i dokumentację. Zgodnie ze wspomnianym stanowiskiem lekarzy dyżurujących w SOR, pacjentka została przywieziona po zgonie. Karetka przyjechała dokładnie o godzinie 18.01. Lekarze SOR rozpoznali sytuację około półtorej minuty później, ze skutkiem jak wyżej – przekazał rzecznik Szpitala Bródnowskiego Piotr Gołaszewski.

14 maja do placówki została też wezwana policja. Przyjechała na miejsce, jednak stwierdzono, że sprawa dotyczy szpitala oraz pogotowia i nie jest to sprawa dla policji.

d2lu8hq

Śmiercią 83-latki zainteresował się Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

- Rzecznik Praw Pacjenta podjął decyzję o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie naruszenia prawa pacjentki do świadczeń zdrowotnych, o którym mowa w artykule 8 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Celem postępowania jest ustalenie, czy doszło do naruszenia prawa pacjentki do dostępu do świadczeń zdrowotnych przez Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie – przekazał we wtorek Rzecznik Praw Pacjenta.

Rzecznik wystąpił m.in. o wskazanie, co było podstawą do uznania przez personel SOR-u, że pacjentka zmarła, co spowodowało odmowę przyjęcia jej na Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d2lu8hq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lu8hq
d2lu8hq