Trwa ładowanie...
d3jiasz

Zmiana czasu już w najbliższą sobotę. Sprawdź, co oznacza i kiedy przestawimy zegarki po raz ostatni

W najbliższy weekend czeka nas dłuższa noc. Z soboty na niedzielę przestawimy zegarki z godz. 3 na 2:00, żegnając w ten sposób czas letni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W weekend zmienimy czas na zimowy. Zegarmistrz Henryk Karpiak w swoim zakładzie przy ulicy Wschodniej w Łodzi
W weekend zmienimy czas na zimowy. Zegarmistrz Henryk Karpiak w swoim zakładzie przy ulicy Wschodniej w Łodzi (East News, Fot: eastnews)
d3jiasz

Dla wielu zmiana czasu na zimowy to już początek jesieni, zimy i najbardziej przygnębiającego czasu w roku. Zmrok zacznie zapadać godzinę wcześniej, brak słońca i naturalnego światła. da się więc mocno we znaki.

Unia Europejska wraca do czasu zimowego zawsze w ostatnią niedzielę października. Do czasu letniego zaś wracamy w ostatni weekend marca. Kwestię reguluje unijna dyrektywa z 2001 r. Zgodnie z jej zapisami "począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października".

W Polsce przepisy te reguluje specjalne rozporządzenie prezesa Rady Ministrów, wydawane na 5 lat. Przyjęte w 2016 r. prawo przedłuża zmiany czasu do 2021 r.

d3jiasz

Rzecznik prezydenta: nie będzie państwowego marszu 11 listopada z udziałem Andrzeja Dudy

Być może to, które obowiązuje w tej chwili będzie ostatnim. W marcu tego roku Parlament Europejski zagłosował "za" za zniesieniem zmiany czasu. Europosłowie chcą, aby zmiana czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 r. była ostatnią zmianą w tych krajach UE, które wybiorą na stałe czas letni. Te, które wolą zachować czas zimowy, mogłyby zmienić wskazówki zegara po raz ostatni w ostatnią niedzielę października 2021 roku.
Ostateczny kształt przepisów poznamy po tym, jak PE skonsultuje je z ministrami poszczególnych państw członkowskich UE.

Prace nad odejściem od przestawiania zegarków dwa razy w roku przyspieszyły po konsultacjach społecznych, które KE prowadził w ubiegłym roku. Zebrano wtedy 4,6 mln odpowiedzi (największą liczbę w historii), a 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Zwolennikami rezygnacji z dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu są też Polacy.

d3jiasz

Z badania CBOS przeprowadzonego w marcu br. na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że przeciwko temu dotychczas stosowanemu rozwiązaniu opowiada się ponad trzy czwarte ogółu badanych (78,3 proc.), podczas gdy za jego utrzymaniem optuje jedynie 14,2 proc. Przeważająca większość dorosłych Polaków, przy przejściu na jeden czas, preferowałaby czas letni środkowoeuropejski zwany czasem letnim. Za tym wyborem opowiada się ponad 74 proc. respondentów.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3jiasz

Podziel się opinią

Share
d3jiasz
d3jiasz