Trwa ładowanie...

Zmiany w biletach. Nowe ulgi dla warszawiaków

Rada Warszawy podjęła uchwały w sprawie istotnych zmian w obowiązującej taryfie biletowej, katalogu osób uprawnionych do przejazdów ulgowych lub bezpłatnych oraz w regulaminie przewozów

Zmiany w biletach. Nowe ulgi dla warszawiaków
d2d0saf
d2d0saf

Jak informuje Ratusz, na zmianach mają skorzystać zarówno mieszkańcy Warszawy jak i stołecznej aglomeracji. Nowe ulgi wchodzą w życie 1 sierpnia.

Obecnie z Karty Warszawiaka mogą korzystać wyłącznie osoby, które nie mają uprawnień do innych ulg. Uchwała wprowadziła tzw. Ulgowy Bilet Warszawiaka, który będzie przysługiwał wszystkim osobom, które obecnie mają uprawnienia do korzystania z przejazdów ulgowych z ulgą 50 proc., czyli: emeryci i renciści do ukończenia 70. roku życia, osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym po ukończeniu 26. roku życia, osoby całkowicie niezdolne do pracy po ukończeniu 26. roku życia, doktoranci do ukończenia 35. roku życia oraz osoby, których uprawnienia wynikają z ustaw szczególnych (np. studenci czy kombatanci). Ulgowy Bilet Warszawiaka będzie w tej samej cenie co Bilet Młodego Warszawiaka. Bilet 30-dniowy ważny tylko w I strefie będzie kosztował 49 zł. (cena biletu z ulgą 50 proc. dla osoby nie mającej uprawnień do Ulgowego Biletu Warszawiaka – 55 zł).

Bilet Młodego Warszawiaka będzie obowiązywał w I i II strefie biletowej. Obecnie w taryfie istnieje wyłącznie Bilet Młodego Warszawiaka na I strefę.

Do taryfy biletowej zostały wprowadzone bilety długookresowe imienne ważne wyłącznie w II strefie biletowej. To oferta skierowana do tych mieszkańców aglomeracji warszawskiej, którzy z komunikacji korzystają wyłącznie w strefie tzw. „podmiejskiej”. Obecnie muszą kupować bilety długookresowe, które są ważne w obu strefach. Bilet 30-dniowy imienny ważny w obu strefach kosztuje obecnie 210 zł. Taki sam bilet ale ważny tylko w II strefie będzie kosztował tylko 112 zł. Różnice w przypadku biletu 90-dniowego imiennego będą jeszcze większe. Bilet ważny w obu strefach to koszt 536 zł. Bilet ważny tylko w II strefie kosztować będzie natomiast jedynie 282 zł.

Mieszkańcy gmin, w których taka karta zacznie funkcjonować i które zdecydują się na nawiązanie współpracy z ZTM, będą mogli korzystać z tańszych biletów długookresowych ważnych w obu strefach. Dla przykładu – cena biletu 30-dniowego imiennego ważnego w obu strefach to obecnie 210 zł. Posiadacz karty mieszkańca z gminy, która przystąpi do oferty Warszawa+, będzie płacił za niego jednak tylko 196 zł. Pozostałą część kwoty pokryje samorząd. Oszczędność na bilecie 90-dniowym będzie jeszcze większa. Normalnie kosztuje on 536 zł (na obie strefy). Posiadacz karty zapłaci za niego tylko 482 zł. Oferta ta zostanie już 1 sierpnia wprowadzona w Markach.

d2d0saf

Wprowadzono też możliwość odzyskania niewykorzystanej części biletu długookresowego w przypadku usunięcia go z karty po zakodowaniu kontraktu innego typu lub rodzaju. Wydłużony został okres, w którym dopuszczone jest korzystanie ze „starych” biletów jednorazowych jako biletów jednorazowych przesiadkowych. Będzie można z nich korzystać do końca 2015 roku.

Dodatkowe szczegóły znajdziemy na stronach Zarządu Transportu Miejskiego .

d2d0saf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d0saf