Trwa ładowanie...

Zmienią nazwę stacji metra Świętokrzyska?

Władze stolicy skutecznie odrzucają pomysł kombatantów.

Share
Zmienią nazwę stacji metra Świętokrzyska?
ddavper

Stołeczni kombatanci apelują do ratusza, by upamiętniono Powstańców Warszawskich w nazwie stacji metra. Władze stolicy uparcie odrzucają pomysł, który uważają za „niefortunną martyrologię”.

Stacja Świętokrzyska PAST-a zamiast stacji Świętokrzyska - o tę zmianę proszą od lat stołeczni powstańcy. Ratusz nie wyraża jednak zgody. - W metrze będzie prosto i bez niefortunnej martyrologii - taką odpowiedź otrzymali kombatanci w 2013 r. Niezrażeni odrzuceniem ich wniosku, członkowie Federacji Stowarzyszeń Weteranów i Sukcesorów Walk o Niepodległość RP ponawiają swoją prośbę.

Miejsce uświęcone krwią powstańców

Budynek Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej (zwany potocznie PAST-ą) stanął w początkach ubiegłego wieku przy ulicy Zielnej 39, tuż obok dzisiejszej stacji metra. Jeden z najwyższych budynków przedwojennej stolicy stał się w czasie Powstania Warszawskiego miejscem krwawych starć z Niemcami.

ddavper

Budynek odbudowano na przełomie lat 50. i 60., obecnie znajduje się tam siedziba Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego. - Uważamy, że ten przystanek, PAST-a metro, powinien być określony tą szczególną nazwą, ponieważ daje to szczególnie osobom, które przyjeżdżają do Warszawy albo mają ten kontakt z Warszawą sporadyczny, odniesienie do tego miejsca, które jest wielkim symbolem i zostało uświęcone w okresie, kiedy trwało powstanie - przypomina dr inż. Leonard Kapiszewski z Federacji. - Dlatego też dziwimy się bardzo, że Rada Miasta Warszawy z lekceważeniem podeszła do tej propozycji - dodaje z rozgoryczeniem weteran.

Źródło: (kontrrewolucja.net)

ddavper

Podziel się opinią

Share
ddavper
ddavper