Trwa ładowanie...
d76qqxj

Zmienią nazwę stacji metra Świętokrzyska?

Władze stolicy skutecznie odrzucają pomysł kombatantów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmienią nazwę stacji metra Świętokrzyska?
d76qqxj

Stołeczni kombatanci apelują do ratusza, by upamiętniono Powstańców Warszawskich w nazwie stacji metra. Władze stolicy uparcie odrzucają pomysł, który uważają za „niefortunną martyrologię”.

Stacja Świętokrzyska PAST-a zamiast stacji Świętokrzyska - o tę zmianę proszą od lat stołeczni powstańcy. Ratusz nie wyraża jednak zgody. - W metrze będzie prosto i bez niefortunnej martyrologii - taką odpowiedź otrzymali kombatanci w 2013 r. Niezrażeni odrzuceniem ich wniosku, członkowie Federacji Stowarzyszeń Weteranów i Sukcesorów Walk o Niepodległość RP ponawiają swoją prośbę.

Miejsce uświęcone krwią powstańców

d76qqxj

Budynek Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej (zwany potocznie PAST-ą) stanął w początkach ubiegłego wieku przy ulicy Zielnej 39, tuż obok dzisiejszej stacji metra. Jeden z najwyższych budynków przedwojennej stolicy stał się w czasie Powstania Warszawskiego miejscem krwawych starć z Niemcami.

Budynek odbudowano na przełomie lat 50. i 60., obecnie znajduje się tam siedziba Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego. - Uważamy, że ten przystanek, PAST-a metro, powinien być określony tą szczególną nazwą, ponieważ daje to szczególnie osobom, które przyjeżdżają do Warszawy albo mają ten kontakt z Warszawą sporadyczny, odniesienie do tego miejsca, które jest wielkim symbolem i zostało uświęcone w okresie, kiedy trwało powstanie - przypomina dr inż. Leonard Kapiszewski z Federacji. - Dlatego też dziwimy się bardzo, że Rada Miasta Warszawy z lekceważeniem podeszła do tej propozycji - dodaje z rozgoryczeniem weteran.

Źródło: (kontrrewolucja.net)

Przeczytaj też: MJN: "Ratusz wiedział, że działka nie powinna podlegać reprywatyzacji, a mimo to oddał ją w prywatne ręce"

d76qqxj

Podziel się opinią

Share

d76qqxj

d76qqxj