ycipk-492xnk

Zmienią nazwę stacji metra Świętokrzyska?

Władze stolicy skutecznie odrzucają pomysł kombatantów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmienią nazwę stacji metra Świętokrzyska?
ycipk-492xnk

Stołeczni kombatanci apelują do ratusza, by upamiętniono Powstańców Warszawskich w nazwie stacji metra. Władze stolicy uparcie odrzucają pomysł, który uważają za „niefortunną martyrologię”.

Stacja Świętokrzyska PAST-a zamiast stacji Świętokrzyska - o tę zmianę proszą od lat stołeczni powstańcy. Ratusz nie wyraża jednak zgody. - W metrze będzie prosto i bez niefortunnej martyrologii - taką odpowiedź otrzymali kombatanci w 2013 r. Niezrażeni odrzuceniem ich wniosku, członkowie Federacji Stowarzyszeń Weteranów i Sukcesorów Walk o Niepodległość RP ponawiają swoją prośbę.

Miejsce uświęcone krwią powstańców

ycipk-492xnk

Budynek Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej (zwany potocznie PAST-ą) stanął w początkach ubiegłego wieku przy ulicy Zielnej 39, tuż obok dzisiejszej stacji metra. Jeden z najwyższych budynków przedwojennej stolicy stał się w czasie Powstania Warszawskiego miejscem krwawych starć z Niemcami.

Budynek odbudowano na przełomie lat 50. i 60., obecnie znajduje się tam siedziba Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego. - Uważamy, że ten przystanek, PAST-a metro, powinien być określony tą szczególną nazwą, ponieważ daje to szczególnie osobom, które przyjeżdżają do Warszawy albo mają ten kontakt z Warszawą sporadyczny, odniesienie do tego miejsca, które jest wielkim symbolem i zostało uświęcone w okresie, kiedy trwało powstanie - przypomina dr inż. Leonard Kapiszewski z Federacji. - Dlatego też dziwimy się bardzo, że Rada Miasta Warszawy z lekceważeniem podeszła do tej propozycji - dodaje z rozgoryczeniem weteran.

Źródło: (kontrrewolucja.net)

Przeczytaj też: MJN: "Ratusz wiedział, że działka nie powinna podlegać reprywatyzacji, a mimo to oddał ją w prywatne ręce"

ycipk-492xnk
Podziel się
ycipk-492xnk
ycipk-492xnk
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-492xnk