Trwa ładowanie...
d49l6ht

Znaleźli grób czarnoskórego powstańca Warszawskiego. Walczył na terenie Śródmieścia

Agbola O'Brown do Polski trafił w 1922 roku i zamieszkał w Warszawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Znaleźli grób czarnoskórego powstańca Warszawskiego. Walczył na terenie Śródmieścia
d49l6ht

Działacze Fundacji Idź Pod Prąd, którzy zajmują się renowacją opuszczonych grobów polskich bohaterów, pochwalili się niecodziennym odkryciem. Twierdzą, że odnaleźli grób Augusta Agbola O'Browna ps. Ali - jedynego czarnoskórego uczestnika Powstania Warszawskiego.

Agbola O'Brown z pochodzenia był Nigeryjczykiem. Do Polski trafił w 1922 roku i zamieszkał w Warszawie przy ulicy Złotej. Szybko zyskał popularność w kręgach artystycznych za sprawą swojego talentu muzycznego - był muzykiem jazzowym. Ożenił się z Polką, z którą miał dwóch synów.

Sensacyjne odkrycie Klubu Londyn! Odnaleźli grób legendarnego jedynego czarnoskórego powstańca Warszawskiego - August Agbola Ou2019Brown, ps. u201cAliu201d, z zawodu perkusista jazzowy Więcej:

d49l6ht

u2014 Idź Pod Prąd (@idzpodpradpl)

W 1939 roku miał brać udział w obronie Warszawy. Działał jako żołnierz Związku Walki Zbrojnej. Jego postać opisał dr Zbigniew Osiatyński w książce "Afryka w Warszawie". Historyk pisał, że O'Brown "walczył w batalionie u2018Iwou2019 na terenie Śródmieścia Południowego w rejonie ulic Wspólnej, Wilczej, Marszałkowskiej, Hożej, to jest tam, gdzie mieszkał jeszcze przed wojną i podczas niej".

Zdaniem Osiatyńskiego "Ali" przeżył powstanie. "Nie wiemy, co robił w czasie, gdy z Warszawy Niemcy wypędzili całkowicie ludność cywilną. Nie wiemy też, gdzie była jego rodzina i on sam w ciągu pierwszych powojennych lat"u2013 pisał Osiński. Wiadomo, że w 1958 roku wraz z rodziną wyjechał z Warszawy do Wielkiej Brytanii. Do Polski już nigdy nie wrócił.

d49l6ht

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytaj też: Negocjator w metrze. Mężczyzna wszedł na dach i groził, że skoczy

d49l6ht

Podziel się opinią

Share
d49l6ht
d49l6ht