Trwa ładowanie...
25-11-2017 10:33

Znaleźli grób czarnoskórego powstańca Warszawskiego. Walczył na terenie Śródmieścia

Agbola O'Brown do Polski trafił w 1922 roku i zamieszkał w Warszawie.

Znaleźli grób czarnoskórego powstańca Warszawskiego. Walczył na terenie Śródmieścia
d2n13zb
d2n13zb

Działacze Fundacji Idź Pod Prąd, którzy zajmują się renowacją opuszczonych grobów polskich bohaterów, pochwalili się niecodziennym odkryciem. Twierdzą, że odnaleźli grób Augusta Agbola O'Browna ps. Ali - jedynego czarnoskórego uczestnika Powstania Warszawskiego.

Agbola O'Brown z pochodzenia był Nigeryjczykiem. Do Polski trafił w 1922 roku i zamieszkał w Warszawie przy ulicy Złotej. Szybko zyskał popularność w kręgach artystycznych za sprawą swojego talentu muzycznego - był muzykiem jazzowym. Ożenił się z Polką, z którą miał dwóch synów.

Sensacyjne odkrycie Klubu Londyn! Odnaleźli grób legendarnego jedynego czarnoskórego powstańca Warszawskiego - August Agbola Ou2019Brown, ps. u201cAliu201d, z zawodu perkusista jazzowy Więcej:

u2014 Idź Pod Prąd (@idzpodpradpl)

d2n13zb

W 1939 roku miał brać udział w obronie Warszawy. Działał jako żołnierz Związku Walki Zbrojnej. Jego postać opisał dr Zbigniew Osiatyński w książce "Afryka w Warszawie". Historyk pisał, że O'Brown "walczył w batalionie u2018Iwou2019 na terenie Śródmieścia Południowego w rejonie ulic Wspólnej, Wilczej, Marszałkowskiej, Hożej, to jest tam, gdzie mieszkał jeszcze przed wojną i podczas niej".

Zdaniem Osiatyńskiego "Ali" przeżył powstanie. "Nie wiemy, co robił w czasie, gdy z Warszawy Niemcy wypędzili całkowicie ludność cywilną. Nie wiemy też, gdzie była jego rodzina i on sam w ciągu pierwszych powojennych lat"u2013 pisał Osiński. Wiadomo, że w 1958 roku wraz z rodziną wyjechał z Warszawy do Wielkiej Brytanii. Do Polski już nigdy nie wrócił.

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytaj też: Negocjator w metrze. Mężczyzna wszedł na dach i groził, że skoczy

d2n13zb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n13zb