Trwa ładowanie...

Znamy już program Festiwalu Warszawa Singera

XI edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jak co roku odbędzie się w ostatnim tygodniu sierpnia

Znamy już program Festiwalu Warszawa Singera
d3udrdp
d3udrdp

Oprócz licznych wydarzeń muzycznych, literackich, wizualnych czy warsztatów, ważną część stanowić będą spektakle teatralne.* Od****23 do 31 sierpnia 2014 r.**będą odbywać się spektakle dramatyczne, muzyczne i kabaretowe, monodramy oraz czytania performatywne. Na festiwalu zagoszczą polscy i zagraniczni artyści. Wydarzenia będą odbywać się w Teatrze Żydowskim-Centrum Kultury Jidysz, na Placu Grzybowskim, w okolicach ulicy Próżnej oraz w Austriackim Forum Kultury. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Shalom.* Na większość wydarzeń wstęp wolny.**

Jednym z głównym wydarzeń tegorocznego Festiwalu Singera będzie polska premiera spektaklu „Robot Planet”w reżyserii izraelskiego twórcy Shmuela Shohata. To sztuka inspirowana opowiadaniami z cyklu Bajki robotówStanisława Lema. Bohater sztuki, Ijon Tichy zostaje wysłany przez służby bezpieczeństwa i wywiadu Ziemi jako szpieg na Planetę Robotów. Po pewnym czasie odkrywa szokującą prawdę, że wewnątrz każdego robota znajduje się człowiek. Spektakl łączy grę aktorską z animacją kukiełek oraz efekty specjalne inspirowane filmami science fiction z lat 50.

30 sierpnia w monodramie „Tonight Lola Blau”wystąpi wybitna rumuńska aktorka filmowa i teatralna Maia Morgenstern, znana m.in. z roli Maryi w filmie Mela Gibsona pt. „Pasja”. Będzie to nostalgiczna, lecz okraszona czarnym humorem opowieść o miłości do sceny i o trudnych życiowych wyborach, jakie stały się udziałem wielu żydowskich artystów XX wieku.

d3udrdp

W ramach imprezy towarzyszącej festiwalowi na dwa dni przed jego oficjalnym rozpoczęciem obejrzymy spektakl inspirowany malarstwem Marca Chagalla w reżyserii Szymona Szurmieja i Gołdy Tencer „Bonjour Monsieur Chagall”(21.08., godz. 19.00), który już od trzydziestu pięciu lat pozostaje w repertuarze Teatru Żydowskiego i wystawiany był w Paryżu, Berlinie, Brukseli, Montrealu. Następnego dnia zobaczymy realizację klasycznego tekstu literatury żydowskiej: „Bóg Zemsty” wg Szaloma Asza w reżyserii rumuńskiego artysty Andreia Munteanu – związanego z Teatrem Żydowskim w Bukareszcie (22.08., godz. 19.00). Wioleta Komar wystąpi ze swoim monodramem „Diva”, za który została nagrodzona tytułem najlepszej aktorki na największym na świecie festiwalu teatrów jednoosobowych „United Solo” w Nowym Jorku (23.08., godz. 17.30). „Ostatnia miłość” na podstawie tekstu Izaaka Bashevisa Singera, z udziałem Shmuela Atzmona-Wircera, to typowa tragikomedia ze wspaniałym poczuciem humoru I. B. Singera, która jednocześnie
uczy i bawi (23.08., godz. 19.30). Teatr NN
z Lublina wykona „Opowieści zasłyszane” – Witold Dąbrowski z towarzyszeniem muzyków przybliży siedem opowieści z ziemi lubelskiej (27.08., godz. 17.30). 29 sierpnia o godz. 17.30 wystawiony zostanie spektakl poetycko-muzyczny „Opowieść o Zuzannie Ginczance”, w reżyserii i z udziałem Ewy Dąbrowskiej. 30 sierpnia o godz. 17.00 aktorzy Teatru Żydowskiego zaprezentują wybrane fragmenty biblijnych, poetyckich opowiadań Jacoba G. Rosenberga w spektaklu „Midrasze i przypowieści” w reż. Pawła Paszty.

Nie zabraknie też muzyczno-kabaretowych akcentów. 25 sierpnia o 17.30 odbędzie się przedstawienie w reż. Marka Branda „Tuwim or not Tuwim” – to program złożony z tekstów polskich artystów tworzących w dwudziestoleciu międzywojennym, m. in. Juliana Tuwima, Antoniego Słonimskiego czy Jana Brzechwy. Teatr Teka wystąpi ze spektaklem „Jeszcze chcę powiedzieć”, w którym zabrzmią piosenki z lat 20. i 30.: „Tango Milonga”, „To ostatnia niedziela”, „Zimny drań” (26.08., godz. 18.00).

Ponadto w programie znajdą się czytania performatywne pisarzy izraelskich, w których będziemy mogli usłyszeć wybitnych polskich aktorów. W cyklu „Mistrzowie czytają” spotkamy się z Włodzimierzem Pressem(23.08. o godz. 12.00), Anną Polony(24.08. o godz. 12.30) oraz Olgierdem Łukaszewiczem(30.08. o godz. 12.00). W programie czytań performatywnych znajdą się też: „Po chińsku do Ciebie mówię” w reż. Pawła Paszty (22.08., godz. 17.30), „Wszystkie moje mamy” w wyk. Aliny Świdowskiej (24.08., godz. 16.00), „Mykwa” w reż. Karoliny Kirsz (25.08. o godz. 21.00) oraz „Kot Rabina” – czytanie komiksu Joanny Sfary w reż. Jacka Papisa (28.08., godz. 19.00).

Nie zabraknie też atrakcji dla młodszych widzów. 30 sierpnia o godz. 13.30 odbędzie się bajkowy spektakl familijny Teatru Żydowskiego „O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary”, oparty na tekstach Izaaka Bashevisa Singera w reżyserii Macieja i Adama Wojtyszków. To opowieść dla dzieci i dorosłych, która w barwny, zabawny, ale i mądry sposób opowiada o mieszkańcach pewnego miasta.

d3udrdp

Na większość wydarzeń obowiązują bezpłatne wejściówki, które od 4 sierpnia 2014 r. można będzie rezerwować pod numerami telefonów (22) 6205585 lub (22) 6521648, a bilety na część odpłatną sprzedawane będą w kasie Teatru Żydowskiego (tel. 22 8505656) oraz na www.teatr-zydowski.art.pl i na stronie www.eventim.pl . Na oficjalnej stronie Festiwalu Singera http://www.festiwalsingera.pl/ będzie można zapoznać się ze szczegółowym programem festiwalu, a na fanpage'u śledzić codziennie aktualizowane informacje http://www.facebook.com/FestiwalSingera .

d3udrdp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3udrdp