Trwa ładowanie...
d1r54pa

Zobacz częściowe zaćmienie słońca z Kopernikiem

Okazja to zobaczenia zjawiska już 20 marca!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zobacz częściowe zaćmienie słońca z Kopernikiem
d1r54pa

W pierwszy dzień wiosny, 20 marca 2015 roku czeka nas częściowe zaćmienie Słońca! W Parku Odkrywców przy Centrum Nauki Kopernik czekać będzie na warszawiaków kilkanaście teleskopów.

Przeczytajcie też: "Warszawa będzie w tym roku stolicą europejskiego sportu"

- Dostaniecie też specjalne okulary, umożliwiające bezpieczne patrzenie na Słońce. Obserwacje poprowadzi Karol Wójcicki. Startujemy o godz. 9.30. Zaćmienie „rozpocznie się” o 9.47, a zakończy o 12.07. Wstęp wolny - informuje Wawalove.pl Katarzyna Nowicka z CNK.

d1r54pa

Marcowe zjawisko będzie pierwszym zaćmieniem widocznym z terenu naszego kraju od 4 lat. Kolejne zobaczymy dopiero w 2021 roku.

Zasada zjawiska jest szalenie prosta, ale jej efekt od tysiącleci wywołuje olbrzymie zainteresowanie. Ziemia, Księżyc i Słońce ustawiają się w linii prostej. Księżyc rzuca swój cień na powierzchnię planety. Kto znajdzie się w środku mierzącego od kilkudziesięciu do kilkuset kilometrów cienia będzie mógł zobaczyć fenomen zwany całkowitym zaćmieniem Słońca . Ci, którzy znajdą się w odległości kilku tysięcy kilometrów od tego pasa, zobaczą zaćmienie w fazie częściowej. Właśnie w tej drugiej sytuacji znajdzie się Polska 20 marca. Jedynym skrawkiem stałego lądu w Europie, z którego będzie można zobaczyć fazę całkowitą będą Wyspy Owcze.

W Polsce w najlepszej pozycji do obserwacji będą mieszkańcy okolic Szczecina i Świnoujścia - to rejony naszego kraju najbardziej zbliżone do pasa zaćmienia całkowitego i tam też zaćmienie częściowe będzie najgłębsze - o fazie aż 0,8. W Bieszczadach zobaczymy zaćmienie o fazie 0,6.

Do obserwacji częściowego zaćmienia Słońca trzeba użyć specjalnych filtrów chroniących oko przed promieniowanie podczerwonym i UV.

Podziel się
d1r54pa

Podziel się opinią

Share

d1r54pa

d1r54pa